Próba ustanowienia rekordu Guinnessa origami na największy model przestrzenny origami. 15 maja 2012 r. w Gimnazjum nr 3 w Przemyślu odbyły się oficjalne uroczystości wieńczące wielomiesięczną pracę nad tym wyjątkowym przedsięwzięciem.
Wszystko zaczęło się od pomysłu, który we wrześniu ubiegłego roku, podsunęła pani Łucja Malawska – wicedyrektor szkoły, a który natychmiast z entuzjazmem podchwyciła i wdrożyła do realizacji pani Ewa Prajzner, koordynatorka działań, nauczycielka techniki i informatyki, opiekun Szkolnego Koła Origami. Ten śmiały projekt wymagał od niej wielu starań – trzeba było zaplanować z detalami, jak będzie wyglądał model, obliczyć z ilu elementów należy go złożyć, jak długo potrwają prace, kto w nich będzie uczestniczył i w jakim charakterze, obliczyć ile pochłonie środków i materiałów, pozyskać hojnych sponsorów, zadbać o rzetelne informacje w mediach. Udało się! Bakcylem ‘składania papierków’ zaraziło się blisko 500 osób – Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz oczywiście uczniowie, a także ich rodzice. Istne papierowe szaleństwo opanowało wszystkich! Elementy modułowe składano w każdej wolnej chwili, w najdziwniejszych miejscach i okolicznościach. W efekcie powstał olbrzymi łabędź.
Komisyjne mierzenie i ważenie rekordowego modelu
Do komisji, dbającej o właściwy przebieg prac nad dokonaniem skrupulatnych pomiarów, zostali zaproszeni goście: pan Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, pani Elżbieta Tarnawska – Naczelnik Wydziału Edukacji UM oraz pan Grzegorz Malawski – architekt. 15 maja 2012r. Dyrektor Szkoły pan Stanisław Kołodziej, po powitaniu zebranych w holu głównym gości, obserwatorów i życzliwych kibiców całego przedsięwzięcia, zaprosił członków komisji do zmierzenia gigantycznego modelu. Okazało się, że łabędź jest całkiem pokaźnego ‘wzrostu’ i mierzy wraz z szyją 2,30 m. Jego skrzydła sięgają na wysokość 1,89 m. Ma też obfitą ‘talię’ – obwód wyniósł bagatela 5,23 m! Ptak waży około 100 kilogramów, nikt jednak nie sugerował, iż należy go poddać diecie odchudzającej. Wręcz przeciwnie, zaproszeni goście dołożyli jeszcze od siebie po papierowej ‘cegiełce’ i wpięli po jednym symbolicznym elemencie do powstałej z 22 tysięcy małych cząstek bryły. W swoich przemówieniach podkreślili, że są pod wrażeniem wyjątkowej solidarności i oddania dla osiągnięcia wyznaczonego celu, jakie towarzyszyły członkom społeczności szkolnej Gimnazjum nr 3 w Przemyślu. Docenili rolę współdziałania, fantastycznej atmosfery i wzajemnej życzliwości panujących w czasie miesięcy wspólnej pracy. Na koniec mówcy zaznaczyli, że takie przedsięwzięcie jest doskonałą promocją dla szkoły, bo chyba każdy uczeń chciałby w przyszłości przyłączyć się do realizacji tak śmiałych i oryginalnych pomysłów.
Rekord Guinnessa origami – podsumowanie imprezy
Po zakończeniu uroczystości, której towarzyszyła muzyka Piotra Czajkowskiego (fragmenty baletu „Jezioro łabędzie”) oraz prezentacja prac w ramach przygotowanej przez panią Jolantę Kozłowską wystawy tematycznej, złożono podpisy na dokumentach potwierdzających powstanie rekordowego modelu. Zostaną one niezwłocznie przesłane do siedziby komisji światowych rekordów Guinnessa. Należy mieć nadzieję, że wpis do’ Księgi rekordów’ to tylko kwestia czasu. Bez względu na wynik tego oczekiwania, już dziś można ogłosić , że ambitny cel został osiągnięty! I to z nadwyżką!
Tekst: Ewa Prajzner, zdjęcia pochodzą ze strony gimnazjum.
Jestem pod wrażeniem tak spektakularnego przedsięwzięcia. Gratuluję!
Gratuluje pomysłu i samozaparcia. Jestem pod wrażeniem.
Łabędzie się znudziły. a poza tym ilościowo to ja jestem najlepszy.
Gratulacje :) Sama zajmuję się origami i wiem ile to czasu pochłania ale po zakończeniu danej pracy satysfakcja jest gwarantowana :)