Przejdź do treści

Łabędź origami – moduł chiński

Modułowy łabędź origami jest modelem dość pracochłonnym ze względu na dużą ilość modułów, które są potrzebne do jego wykonania. Nie należy do modeli najtrudniejszych, choć może sprawić problemy. Mam nadzieję, że z pomocą tego artykułu uda Wam się ich uniknąć. Jeśli dysponujecie sporą ilością wolnego czasu i cierpliwości – zachęcam do spróbowania. Efekt jest tego wart!

Uzyskanie kartki formatu A6

Model można wykonać z kartek o różnej wielkości, autor poleca użycie arkusza A6.


Wykonanie pojedynczego modułu

Moduł chiński w wersji do druku
Moduł chiński origami
Moduł chiński origami

Moduł można wykorzystać do budowy wielu skomplikowanych modeli, jak na przykład tego modułowego łabędzia. Polecamy użycie arkusza A6 do wykonania modułu.

Modułowy łabędź origami – instrukcja składania

Pracę nad modelem rozpoczynamy od zbudowania 457 modułów zgodnie z powyższym diagramem. Jest to ilość, która została wykorzystana przy budowie prezentowanego modelu. W zależności od tego, ile modułów poświęcimy na zbudowanie szyi oraz podstawy, może się okazać, że modułów zabraknie lub część pozostanie niewykorzystanych.
Moduły łączymy ze sobą za pomocą wierzchołków w sposób pokazany na zdjęciu 1. Wierzchołek jednego modułu wkładamy do kieszeni drugiego modułu tak, aby każdy moduł łączył się z dwoma innymi. W ten sposób budujemy dwa rzędy modułów (każdy rząd zawiera 30 elementów) połączonych ze sobą.
Efekt powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu 3.

Fot. 1
Fot. 2

Każdy moduł oglądany z boku jest trójkątem prostokątnym równoramiennym. Łącząc kolejne moduły zwracamy uwagę, aby stykały się ze sobą przeciwprostokątnymi tak, jak jest to widoczne na zdjęciu 2. Zwrócenie uwagi na ten szczegół zaowocuje w późniejszej fazie składania osiągnięciem okrągłego, kulistego kształtu łabędzia.
Po zbudowaniu dwóch rzędów modułów łączymy pierwszy i ostatni element każdego rzędu zgodnie z rysunkiem 3. Otrzymujemy w ten sposób dwa połączone ze sobą pierścienie modułów. W tej fazie składania otrzymany model może wydawać się poluzowany – podczas dalszej pracy z pewnością zostanie usztywniony.
Do otrzymanych pierścieni dodajemy trzy kolejne, każdy po 30 modułów. Dołączamy je do modelu w sposób analogiczny do tego, w jaki łączyliśmy dwa pierwsze rzędy. Cały czas dbamy, aby moduły stykały się przeciwprostokątnymi. Efekt pracy powinien pokrywać się z ukazanym na zdjęciu 4.

Fot. 3
Fot. 4

Odwracamy model na drugą stronę (zdjęcie 5). Teraz chwytamy model obiema rękami w sposób pokazany na zdjęciu 6 i „wywracamy” go na drugą stronę. Aby to wykonać, naciskamy kciukami w miejscu pokazanym na zdjęciu, kierując środek modelu do wewnątrz. Czubki modułów kierujemy ku górze. Efekt tego kroku został pokazany na zdjęciu 7. Właśnie wykonaliśmy fundament naszego łabędzia!

Fot. 5
Fot. 6
Fot. 7
Fot. 8

Kolejnym krokiem budowy modelu jest wykonanie skrzydeł. Wierzchołki dołączanych modułów należy kierować lekko do środka modelu w celu nadania łabędziowi kulistości. Skrzydła powinny być budowane równolegle. Ukończenie najpierw jednego skrzydła, a następnie drugiego, może zakończyć się trudną do skorygowania różnicą w ich wielkości.

Podstawę skrzydeł budujemy również na zasadzie pierścienia, lecz nie pełnego. Szósty pierścień będzie się składał z 26 modułów – 13 na jedno skrzydło. Do istniejącej konstrukcji dołączamy więc 13 modułów, zostawiamy dwa miejsca na moduły wolne, po czym wstawiamy kolejne 13 modułów. Budowa skrzydeł odbywa się na zasadzie piramidy – każdy kolejny poziom skrzydła zawiera o jeden moduł mniej niż poziom poprzedni.

Siódmy pierścień będzie więc zbudowany z 24 modułów (12 na każde skrzydło), ósmy – 22 modułów (11 na każde skrzydło) i tak dalej, aż do ostatniego pierścienia zawierającego 2 moduły (1 na każde skrzydło). Podczas budowy model powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu 8, po jej zakończeniu natomiast tak, jak na zdjęciu 9. Jeśli okaże się, że po wykonaniu skrzydeł ich wierzchołki nie są równolegle – nie znajdują się w jednej linii, korygujemy to poprzez delikatne pociągnięcie jednego skrzydła w jedną stronę, drugiego w drugą.

Po zakończeniu skrzydeł przystępujemy do wykonania ogona (zdjęcie 10). Będzie się znajdował w jednej z wolnych przestrzeni między skrzydłami. Zapełniamy modułami trzy pierścienie – szósty, siódmy i ósmy, dodając w nich kolejno dwa, trzy i cztery moduły. Następnie budujemy ogon na zasadzie piramidy podobnie jak skrzydła – w dziewiątym pierścieniu umieszczamy trzy moduły, w dziesiątym dwa, i w jedenastym jeden.

Fot. 9
Fot. 10

Jednym z ostatnich etapów jest wykonanie głowy i szyi naszego łabędzia. Na jej budowę zużyjemy 30 elementów. Każdy moduł, w przeciwieństwie do wcześniejszego sposobu składania, powinien łączyć się nie z dwoma innymi modułami, ale z jednym. Oba wierzchołki modułu będą łączyły się z kieszeniami drugiego. (Zdjęcie 11). Elementy łączymy tak, aby osiągnąć efekt analogiczny do zamieszczonego na zdjęciu 12.. Jeśli po złożeniu uznamy, że szyja łabędzia jest zbyt długa, możemy bardziej ścisnąć jej dolne elementy, lub po prostu użyć ich mniejszej ilości. Głowę łączymy z resztą łabędzia w wolnej przestrzeni naprzeciw ogona.

Fot. 11
Fot. 12
Fot. 13
Fot. 14

Łabędź origami jest już właściwie gotowy, została tylko budowa podstawek. Możemy wykonać je w dowolny sposób i wedle uznania, lub też całkiem pominąć ich budowę. W prezentowanym przykładzie wykonane zostały dwie podstawki, jedna składająca się z 35 elementów, druga z 45. Moduły łączymy podobnie jak przy wykonaniu głowy. Ostatni element podstawki łączymy z pierwszym, aby otrzymać obręcz. (zdjęcie 13). Dla lepszego efektu można wykonać jeszcze jedną podstawkę składającą się z 55 elementów
W ten sposób zakończyliśmy budowę modelu. Ustawiamy łabędzia na podstawkach. Efekt możemy porównać z prezentowanym na zdjęciu 14.

Jeżeli to było za trudne to jako pomoc polecamy materiał dodatkowy z youtube, czyli film pokazujący jak powstaje modułowy łabędź origami. Na stronie znajdziecie także inne materiały poświęcone modułowi chińskiemu: pisanki origami, czy modyfikację łabędzia przygotowaną przez Bolesława Gargola. Zachęcamy do eksperymentów ;)

Opracowanie, zdjęcia: Łukasz Gadomer
Diagramy, obróbka zdjęć: Rafał Sabat

Komentarze

 1. świetny poradnik już zacząłem składać moduły ten poradnik mnie zachęcił.
  i takie pytanie : na Fot. 4 jest pokazana obręcz czy ona się składa z 120 modułów ?

 2. Łukasz Gadomer

  Tak, składa się ona z 120 modułów. W jej skład wchodzą 4 obręcze po 30 modułów każda, razem 120 elementów.

 3. Cudowny łabędź i bardzo jasno napisana instrukcja:) Moje pierwsze origami modułowe, cała rodzina sie zachwyca ;D

  W tekście jest tylko mały błąd.
  Jeśli wszystkich modułów jest 30 a na skrzydła zużywamy 26 to na szyje i ogon zostaje po 2. Nie da rady zrobic ogona z 3 :) Ale to taka drobnostka.

  Dziekuje i pozdrawiam :)

 4. » kleopatra da rade zrobić ogon z 3 bo pisało że przez następne 2 poziomy w górę trzeba jeszcze zapełnić co daje potem 3 i 4 czyli na tym 4 nakładamy 3 i wszystko jest jasne ja tak zrobiłam i wygląda identycznie jak na zdjęciu.

 5. Łukasz Gadomer

  Jest dokładnie tak, jak pisze Klaudia. Warto zauważyć, że to tylko moja propozycja zbudowania łabędzia. Nie będzie przecież błędem, jeżeli ktoś zechce zbudować ogon z jednego poziomu mniej niż ja. :)

 6. Łukasz Gadomer

  Paulina, czy masz na myśli krok 3? Jeśli tak, w tym kroku model jest jeszcze na tyle luźny, że po połączeniu pierścienie nie będą się sztywno trzymać – wręcz przeciwnie, połączenie z całą pewnością nie będzie stabilne. Nie należy się tym przejmować i budować trzeci pierścień – po jego dodaniu całość będzie już sztywna.

 7. co zrobić żeby wyszło tak jak na obrazku 7 bo jak ja wywracam to cały czas wraca mi do stanu z obrazka 6?

 8. Mati: racja, na zdjęciu jest 5 pierścieni, 150 modułów. Niedokładnie spojrzałem, potwierdzając wcześniej, że jest ich 120. Nie ma jednak wielkiej różnicy. Równie dobrze można zrobić 4 pierścienie – 120 modułów i też nie będzie to błędem ani nie wpłynie znacząco na efekt. Dodatkowy pierścień z pewnością poprawi stabilność.
  Efekt z obrazka 6 na początku jest niestabilny. W miarę budowania skrzydeł model będzie stawał się sztywniejszy i w końcu przestanie „wracać”. Podczas budowy skrzydeł należy po prostu przytrzymać model lub wstawić coś do środka.

 9. ja ostatnio zrobiłam takiego łabędzia tylko z gazet fajnie wyszedł jeszcze jedno zmieniłam zamiast 30 modułów na początku ja zrobiłam 40 wyszedł wyższy i fajnie wygląda bardziej dopracowany taki polecam:)

 10. Super:) poczytałam zmotywowałam się i zaczęłam robić;) na razie jestem na składaniu trójkącików;)mam nadzieję że się uda:D pozdrowienia:)

 11. Zdaje się że wystarczy trochę mocniej wciskać w siebie moduły. Też za pierwszym razem mi się rozjechało, może uda Ci się jeszcze poprawić.

 12. zaczynam robić tego łabędzia i wydaje się bardzo ładny i łatwy
  polecam z doświadczenia ;D
  niezły można zrobić z tego interes ;**

 13. mam problem poniewaz robie wszytko tak jak na zdj .. tylko w momencie odworecenia labedzia tak jak na zdj 7 wraca do pozycji tak jak na zdj 6 co robie nie tak ?? prosze o pomoc

 14. Rafał – wszystko robisz jak należy, po dodaniu kolejnych modułów przestanie wracać. Wstaw coś w środek, albo przytrzymuj, składając. To papier, ma prawo nieco sprężynować.

 15. Bardzo przejrzysta instrukcja, dobre zdjęcia – świetne. Udało mi się ukończyć dziś łabędzia bo tygodniowej produkcji modułów – jestem z siebie dumna jak nie wiem :D Taki łabędź nadaje się znakomicie na prezent – zrobiłam go dla mamy z okazji urodzin i mam nadzieję, że jej się spodoba :)

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję, Panie Łukaszu :)

 16. Łukasz Gadomer

  Cieszę się bardzo, że się udało i tym bardziej, że artykuł w tym pomógł. Mam także nadzieję, że Mamie się prezent spodobał :)

 17. Ja również bardzo dziękuję za instrukcję ,
  bardzo sprawnie uporałam się z budową łabędzia.
  Dzieciaki były zahipnotyzowane śledzeniem jak go przybywa i przybywa ,aż do końca… :)
  Pozdrawiam serdecznie!

 18. wykonalam go w całości;d świetny poradnik;d wszystko fajnie wyjasnione, dzieki czemu latwo jest wykonac wszystko po kolei;d moj labedz jest piekny;d identyczny jak na fotografii;d pozdrawiam cieplo;d

 19. te origami jest super sięgam po nie w każdej wolnej chwili mam za sobą filiżanki koszyczki wazonik ….teraz kończę tukana tęczowego….pozdrawiam wiosennie

 20. Łatwiejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje, naprawdę. Warto spróbować, jeśli tylko czas pozwala.

 21. podalibyście mi jakąś stronkę z przeróżnymi rzeczami które są z tego wykonane .
  pliss

 22. Łukasz Gadomer

  To zależy, jakiej wielkości kartek użyjesz do jego złożenia i jak mocno będziesz zaciskała moduły. Mój łabędź, złożony z kartek formatu A6, ma około 30 cm. Innym razem składałem z kartek formatu A8, zdecydowanie słabiej ściskając moduły tak, aby był względnie wysoki i wyszło niecałe 20 cm.

 23. Panie Łukaszu bardzo proszę o pomoc, zrobiłem skrzydła a mimo to on nadal wraca do pozycji z fot.6 :( nie wiem co źle zrobiłem

 24. Już dziękuję poradziłem sobie :) łabędzia otoczyłem dookoła czerwoną wstążką, był to oczywiście prezent dla Mamy z okazji dzisiejszego dnia :) Mama jest zachwycona, dziękuję bardzo :) poradnik jest genialny, wszystko zrozumiałe i przejrzyste, jeszcze raz bardzo dziękuję Panie Łukaszu :)

 25. 1poziom-30 i 2poziom 30 modułów połączonych tak jak na fot.1 .proponuję przy łączeniu w koło (fot.3) mieć już 3 poziomy wtedy model mniej się rozpada

 26. Robię skrzydła, jestem na warstwie 10-5-10-5, 10 trojkacikow, 5 przerwy, itd. no i nadal mi wraca model, zeby zostal w pozycji koncowej, naprawde musze uzyc stosunkowo wielkiej sily, zeby sie nie odwrocil i teraz moje pytanie. Zawsze bedzie wracal? Bo boje sie, ze tak i nie wiem czy jest sens dalej robic trojkaciki i ukladac … :/

  Z gory dziekuje za odpowiedz!

 27. Dlaczego to się wywraca z pozycji na fotografii nr 7 na 6? Proszę o odpowiedż bo to prezent dla mamy pod choinkę

 28. Ile potrzebuje kartek A3? i jakie są wymiary (w cm) tych prostokątów? Ile trzeba złożyć prostokątów ? Dziękuje za odp i pozdrawiam ;)

 29. Z moich wyliczeń wychodzi, że kartek A3 potrzebujesz 58. Z każdej Ci wyjdzie 8 prostokącików A6. Będziesz mieć kilka szt. w zapasie;) Cm nie potrzebne dokładnie są;) A6 to kartka z zeszytu na pół;)

  Ja dziś skończyłam swojego pierwszego łabędzia:) Wygląda super, a z tą instrukcją był banalnie prosty do wykonania:) Chyba 4 dni mi to zajęło.

 30. Podczas budowy tej bazy łabędzia tej do której doczepia się skrzydła użyłem mniej elementów niż powinienem dlaczego tak się stało? Łabędzia robiłem z formatu kartki A7, a łabędzie po mimo wszystko są oszałamiące

 31. Łukasz Gadomer

  Liczba zaproponowana w artykule jest w mojej opinii optymalna, co oczywiście nie znaczy, że z mniejszej lub większej łabędź nie wyjdzie. Po prostu będzie nieco innego rozmiaru i zużyte zostanie na niego mniej lub więcej elementów. Górnej granicy chyba nie ma, jeśli chodzi o dolną, nie polecam próbować poniżej dwudziestu pięciu elementów – papier może tego nie wytrzymać.

 32. Z jakiego rodzaju papieru można go zrobić bo papier z drukarki jest gruby może mi ktoś podpowie?

 33. hej ktos wie w jaki sposob zrobic prosta podstawe tego łabedzia? bo ja robie i ciagle krzywo z modulami wszystko ok

 34. Witam zachwycilam sie labdziem, ktory juz podarowalam.Pragne zrobic tera z duzego z papieru ponoc A3 tylko nie mam pojecia jaka gramatura.

Dodaj komentarz