Przejdź do treści

Jens-Helge Dahment „Origami kwiaty z papieru” – recenzja

Jens-Helge Dahment „Origami kwiaty z papieru” to blisko 70-kartkowa pozycja, w której znaleźć można kilkanaście modeli kwiatów. W słowie wstępnym autor wymienia zalety origami oraz szczegółowo opisuje właściwości i rodzaje papieru, który można wykorzystywać do tworzenia modeli.
Poradnik pomaga ocenić, na jakie właściwości papieru zwracać uwagę oraz jaki jego rodzaj nadaje się do składania figurek. Znajdziemy tu również wiele słów zachęty do poznania sztuki origami, a także informacje o sposobach radzenia sobie z trudnościami pojawiającymi się podczas kolejnych etapów tworzenia figurek. Autor, co sam wielokrotnie podkreśla, kładzie szczególny nacisk na opanowanie przez czytelnika podstaw. Dlatego w publikacji znajduje się również pełny opis używanej w przedstawionych diagramach symboliki.

Zasadniczą treścią książki jest prezentacja sposobu złożenia dwunastu modeli kwiatów, diagramy i kolorowe zdjęcia gotowych modeli zajmują prawie 50 stron. Lektura książki pozwala na złożenie m.in.: kwitnącej wiśni, róży, tulipana, lilii wodnej, nenufaru, anturium, orchidei, fuksji, chryzantemy czy storczyka, czyli kwiatów dla każdego i na wszystkie okazje. Pięć spośród prezentowanych modeli jest tradycyjnych, a pozostałe siedem to figurki autorskie. Przy każdym diagramie znaleźć można krótki wstęp dotyczący historii danego kwiatu bądź jego znaczenia. Same diagramy opatrzone zostały przez autora opisami, co pozwala na zrozumienie każdego kolejnego etapu złożenia danego modelu, przy pomocy diagramu lub właśnie tego opisu. Same opisy są przemyślane, widać, że autor doskonale zdaje sobie sprawę z trudności jakie mogą pojawiać w procesie składania danego modelu i w wielu miejscach znajdują się przydatne podpowiedzi. Niestety tłumacz książki – oryginał ukazał się w języku niemieckim – nie zdołał uniknąć błędów, zamiast skorzystać z bezpiecznej terminologii matematycznej wielokrotnie użyto określeń typu „skrzydełka” czy „czubki”.

W porównaniu z niemieckim oryginałem, zrezygnowano z publikacji sposobu wykonania liści. Jednak autor zadbał o potrzeby potencjalnych czytelników i wraz z egzemplarzem do recenzji przesłał nam link do swojej strony, zachęcając do skorzystania z zamieszczonych tam diagramów liści do poszczególnych kwiatów. Odbiorca nie traci więc nic w porównaniu z oryginalnym wydaniem. Jest to naprawdę fantastyczny krok, mam nadzieję, że potencjalni nabywcy docenią za to autora. Ten szczególny sposób troski o czytelnika warto pochwalić.

Sama publikacja zawiera wiele kolorowych zdjęć gotowych modeli, a książka oprawiona jest miękką, kolorową okładką. Diagramy są czytelne, a do sukcesu w składaniu na pewno przyczynią się szczegółowe opisy autora. Publikacja, mimo niedoskonałości tłumaczenia została starannie przygotowana i warta jest polecenia.

 

Redakcja dziękuje autorowi oraz wydawcy za udostępnienie książki do zrecenzowania.

Komentarze

  1. Ja nie polecam tej książki. Dlaczego? Ponieważ cena nie odpowiada zawartości: tylko kilka kwiatków, grube kartki, by książka wyglądała na grubszą niż jest w rzeczywistości, a jest cieniutka. Jedynym plusem są czytelne instrukcje, ale tak czy siak ksiązka warta mniej jeśli chodzi o treść. Miałam nadzieję, że w środku będzie też coś niecoś o tworzeniu wazonów, ale nic z tego. Także, jeśli ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to może kupić.

Możliwość komentowania została wyłączona.