Przejdź do treści

Czy Mikołaj przyszedł już do Ciebie?

Proponuję wykonanie Mikołaja z kwadratowej kartki papieru. Przedstawione niżej składanki są dla mnie sposobem na zabawę z origami, kompromisem między klasycznym origami, a dążeniem do dosłowności i ozdabiania wszystkiego.

kompozycje z kółW książce R. Zanoniego znalazłam sposób wykonania poniższej składanki. Postanowiłam wykorzystać ja jako formę do zrobienia Mikołaja. Składankę (1) zrobiłam z kwadratowej kartki papieru uzyskanej z formatu A-4. w początkowej fazie wykonuje się ją tak jak tradycyjne „piekło-niebo”. Po dwukrotnym złożeniu rogów do środku należy odwrócić składankę i trzeci raz złożyć do środka cztery rogi. Następnie zostało już tylko wymodelowanie rąk i nóg. W tym celu trzy rogi rozkładamy na boki, a czwarty zaginamy do góry jako czapeczkę. Tak wykonana figurka w najprostszy sposób odzwierciedla postać ludzką. Można użyć czerwonego papieru i mówić, że są to mikołaje lub krasnoludki, z białego zrobić anioły, z czarnego diabła, a o żółtej figurce powiedzieć, że to Chińczyk. Jeżeli komuś wystarczy tylko symbol nie ma żadnego problemu. Myślę, że nikt jednak niczego nie traci jeżeli pozwolimy dzieciom ozdobić wykonane w tradycyjny sposób składanki.

Składanka (2) została ozdobiona w sposób minimalistyczny, ale już kojarzy się z mikołajem.

Uczniowie mogą w tradycyjny sposób wykonać składanki, z zachowaniem wszystkich reguł origami i jak najbardziej profesjonalnymi objaśnieniami. Później już korzystając z własnej inwencji, ale również potrzeb w zakresie uzyskania postaci dosłownej dzieci mogą samodzielnie ozdabiać składanki. Sposobów ozdobienia jest wiele. Dziecięce mikołaje mogą mieć białe wypustki, pompony na czapce, paski itd.

Kolejna składanka (3) wykonana jest z takiej samej kartki papieru. Ponieważ jest mniej złożeń postać jest większa, a sposób wykonania łatwiejszy.

Po złożeniu kwadratowej kartki w bazę trójkąta, modelujemy z jednej strony nogi /wkładając rogi trójkąta pod spód/, z drugiej strony rogi składamy do góry wzdłuż wysokości trójkąta i modelujemy ręce. Tak wykonana prosta składanka przypomina w formie ludzką postać. Jeżeli ktoś ma ochotę ją ozdobić nie widzę problemu. Wszak z gustami się nie dyskutuje.

Uczniom zwracajmy uwagę głównie na estetykę i „delikatnie” kierujmy pracą czuwając, aby efekt końcowy był odzwierciedleniem naszych celów i zamierzeń postawionych przed zajęciami.

Sposób wykonania bazy kwadrat i bazy trójkąt

baza kwadrat
baza trójkąt

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.