Przejdź do treści

Zmierzch dinozaurów

Pewnego dnia świat dinozaurów nagle skończył się. Dzisiejszym odcinkiem łowcy diagramów świat dinozaurów w moim dziale również skończy się. Jednak do czasu kiedy to będzie miało miejsce przedstawię jeszcze kilka diagramów prehistorycznych zwierzaków dla wzbogacenia Waszej kolekcji.

Na początek może bardzo prosty projekt Sergio Gonzaleza – Brontozaurus. Jestem przekonany, że nikt z Was nie powinien mieć problemu ze złożeniem tego modelu, gdyż jest to chyba jeden z najłatwiejszych diagramów jakie zaprezentowałem na łamach naszej strony. Jakiś czas temu miałem taką wizję żeby złożyć całe różnorodne stado dinozaurów wówczas złożyłem nawet taki prosty projekcik dla powiększenia kolekcji i kilku chwilach zginania kartki doszedłem do wniosku że uzyskany efekt w postaci gotowego brontozaura jest nawet bardzo ładny mimo tak prostego diagramu…

Projekt Stegosaurusa baby był chyba jednym z pierwszych jakie złożyłem zaczynając moją przygodę z origami. Fernando Gilgado – ten sam dzięki któremu światło dzienne zobaczył papierowy Alien, wymyślił stosunkowo prosty model dino Stegosaurusa. Niestety Stegosaurusa w wersji „dorosłej” nie udało mi się odnaleźć na stronach www, więc będziecie musieli w swoim papierowym dino parku ograniczyć się tylko do dziecka. No chyba ze ktoś z Was dysponuje odpowiednimi diagramami na złożenie dorosłego olbrzymiego Stegosaura więc… może się podzieli z innymi diagramem, który można by umieścić na stronie.

Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze jednego z latających przedstawicieli pradawnego świata. Przeszukałem mnóstwo stron internetowych w celu odnalezienia diagramu powietrznego prehistorycznego stwora i niestety jedyne na co udało mi się natrafić to dziecko Pteranodona autorstwa Fernando Gilgado. Powyższy model należy również do bardzo łatwych także serwuję Wam dzisiaj chwilę wytchnienia jeśli chodzi o stopień trudności. Sugeruję aby gotową figurkę umieścić na stojaku wykonanym z drutu, tak jak to robią mistrzowie sztuki origami, co można zauważyć przeglądając internetowe galerie i wystawy origami.

Przygodę z diagramami dinozaurów kończę diagramami szkieletów dino autorstwa Billa Bankwitza, który swoje diagramy oparł na modelach szkieletów dinozaurów Kawahaty. Link do strony na której można odnaleźć dość skomplikowane w odczytaniu diagramy szkieletów podaję poniżej. Niestety nigdy nie udalo mi się znaleźć w sobie tyle samozaparcia aby zmobilizować się do podjęcia żmudnej pracy nad szkieletem dino. Sam model wygląda mi na zrobiony w stylu origami modułowego co oznacza ze każdy element kośćca składa się oddzielnie. Myślę że do złożenia tych modeli potrzeba będzie sporo inwencji twórczej oraz wyobraźni. Jestem niezmiernie ciekawy czy ktokolwiek z Was odważy się podjąć trud złożenia takiego szkieletu. Nie jestem nawet pewny czy przedstawione części modelu szkieletu są kompletne. Jeśli ktokolwiek pokusi się o złożenie szkieletu dino bardzo proszę o kontakt ze mną oraz fotki złożonego dzieła. Liczę na to że podejmiecie wyzwanie…

Tymczasem pozdrawiam
Mario

łowca diagramów

Sergio Gonzalez

Brontozaurus

Źródło: www.pajarita.biz
Link: www.pajarita.biz/aep/nacionales/espa10-2.pdf

łowca diagramów

Fernando Gilgado

Stegosaurus baby

Źródło: www.origami.com
Link: strona niedostępna

łowca diagramów

Fernando Gilgado

Pteranodon baby

Źródło: www.pajarita.biz
Link: www.pajarita.biz/aep/nacionales/espa5-3.pdf

łowca diagramów

Bill Bankwitz (foto Bill Bankwitz)

Szkielety dinozaurów

Źródło: www.oriworld.joi.com.br
Link: strona niedostępna

Dodaj komentarz