Przejdź do treści

Wakacyjne wspomnienia kunsztu Eiffla i Gaudiego cz.2

Wakacyjne wspomnienia. Tak, jak dla Paryża nieodłączną cząstką architektury jest wieża Eiffla, tak stolicy Katalonii – Barcelony nie można wyobrazić sobie bez niesamowitych budowli dobrego ducha tego miasta mistrza Antoniego Gaudiego. Architekt w pierwszych swych dziełach zgodnie z duchem epoki czerpał z neogotyku, w związku z tym projektował budynki o rysach gotycko-mauretańskich. Za manifest i zapowiedź nowego stylu należy uznać Casa Vicens w Barcelonie, zaprojektowany przez Gaudiego dom dla bogatego przedsiębiorcy.

Casa MiloWypracowany styl katalońskiego architekta był bardzo rzeźbiarski oraz secesyjny. Wykorzystywał paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Nawiązywał niekiedy do płynności podwodnego świata, czego dowodem są takie budowle jak Park Güell, Casa Batlo i Casa Milo.

Testował różne rodzaje oświetlenia. Dla osiągnięcia ciekawszego efektu do projektowania używał luster, fotografii. Do zdobienia powierzchni wykorzystywał kataloński styl mozaiki trencadis, którą podziwiać można m.in. w Parku Güell. Uważane za najdojrzalsze dzieła Gaudiego Colonia Güell, Casa Milà, czy mroczna katedra Sagrada Familia wyróżniają Barcelonę spośród innych europejskich miast.

Sagrada FamiliaDziś Gaudi uważany jest za prekursora architektury biomorficznej. Do ulubionych zwierząt architekta należały m.in. żółwie oraz jaszczurki, czego odzwierciedleniem są fragmenty elewacji wspomnianej powyżej Sagrady Familii, czy barwne figury w parku Güell.

Piękno Barcelony wywarło na mnie duże piętno, a twórczość Gaudiego nadająca smaku katalońskiej stolicy sprawiła, iż w dzisiejszym odcinku łowcy prezentowane przeze mnie modele figurek to żółw i jaszczurka uwielbiane przez architektonicznego mistrza.

Same projekty, na pierwszy rzut oka nie wydają się zbyt skomplikowane, niemniej jednak czeka Was sporo godzin żmudnego składania. Dla podniesienia stopnia skomplikowania można spróbować złożyć figurki korzystając z siatek zgięć. Dla wprawnych składających papier myślę, że jest to niemała gratka, tym bardziej, iż nie często siatki prezentowane są w łowcy diagramów.

Mam nadzieję, że podczas składania modelu żółwia i jaszczurki towarzyszyć Wam będzie duch katalońskiego architekta, a kto wie może w niedalekiej przyszłości odwiedzicie to wyjątkowe europejskie miasto do czego Was, jak i do składania papieru gorąco namawiam.

Pozostaje mi życzyć przyjemności w składaniu oraz cierpliwości i wytrwałości.
Mario

I saw a lot of wonderful buildings the most famous spanish architect Antoni Guadi. I knew that a turtle and a lizard were his favourite topics so in this chapter of „diagram’s hunter” I would like to present kind of folding a turtle and a lizard.

łowca diagramów

John Szinger

 

Żółw

Źródło: zingman.com
Diagram: http://www.zingman.com…
Siatka: http://www.zingman.com…

łowca diagramów

John Szinger

 

Jaszczurka

Źródło: zingman.com
Diagram: http://www.zingman.com…
Siatka: http://www.zingman.com…

Komentarze

Dodaj komentarz