Przejdź do treści

Świąteczna kartka origami

Świąteczna kartka origami w minimalistycznym stylu to coś co może przydać się w związku ze zbliżającymi się świętami. Czasu do świąt nie zostało wiele, więć trzeba szybko zabierać się do pracy. Nie będzie nam potrzebny zbyt sztywny papier, więc proponuję zamiast kartonu użyć zwykłej kartki ksero. Zamiast trudnych sześcio- lub ośmioramiennych, pracochłonnych modeli gwiazdek. Albo zamiast skomplikowanej postaci aniołka czy świętego Mikołaja, do złożenia byłaby jedynie dwuelementowa choinka. Zobaczcie jakie to proste!

Potrzebujemy: kartkę A4 białą lub kolorową, 2 karteczki kwadratowe 8 cm na 8 cm, kawałek ozdobnego sznureczka lub wstążeczki, klej, dziurkacz.

Instrukcja składania choinki

Świąteczna kartka origami

Przed składaniem kartki należy na jednej stronie wydrukować piękne życzenia. Obok życzeń można nakleić kieszonkę, w której umieszczony będzie opłatek.

Instrukcja składania kartki

Sposób na świąteczną kartkę origami

Do złożenia choinki można użyć oczywiście oryginalnego papieru do origami. Można też poszukać papieru do pakowania prezentów, zdobionego w przepiękne świąteczne motywy. Dobrze sprawdzą się również gotowe neonowe karteczki z klejem. W ramach recyklingu można wykorzystać ulotki reklamowe z kredowego papieru, kolorowe katalogi, czasopisma, pożółkłe kartki ze starych książek. Nasza świąteczna kartka origami, po lekkiej przeróbce może posłużyć jako tajemnicza, oryginalna walentynka. Na przykład jeśli zamiast choinki czy gwiazdki umieścimy wewnątrz czerwone serduszko. Zmieni się również w kartkę urodzinową lub z okazji imienin, gdy adresat znajdzie w środku kwiatek. Albo na ten przykład czterolistną koniczynkę złożoną np. ze zużytych kuponów lotto lub wycinków z gazet z wydrukiem pieniędzy. Jeśli koniczynka będzie zielona, to do kieszonki obok życzeń można włożyć dodatkowy prezent. Mógłby to być np. banknot, los na loterię czy kupon lotto – oczywiście na najbliższe losowanie. Tylko nie przesadzajmy z ofiarowaną sumą, by nie przyćmić tym głównego podarku ;). Wszystkiego najlepszego!

Świąteczna kartka origami – galeria zdjęć

Odpowiadając przy okazji na pojawiające się pytania co do możliwości wykorzystania diagramów origami ze strony na lekcjach szkolnych czy w świetlicach. Drukowanie, kserowanie dla potrzeb zajęć jest mocno wskazane i nie narusza praw autorskich.


Tekst i zdjęcia: Elżbieta Gąsior
Nauczyciel matematyki w ZSO nr 4 w Tarnowie
Diagramy: Rafał Sabat

Komentarze

  1. Rzeczywiście prościutka i bardzo efektowna choinka. Na przyszłe święta będzie jak znalazł.

Dodaj komentarz