Tradycje Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z choinką. Dlatego symbol świątecznego drzewka jest chętnie wykorzystywany w pracach plastycznych i rozpoznawalny przez najmłodsze dzieci. Choinkę można wykonać różnymi technikami plastycznymi: plakatówką, akwarelką, kredką i wieloma innymi stosując różne materiały. Podajemy uczniom tylko temat pracy i dziecko pracuje samodzielnie realizując swoje pomysły. Powstają najczęściej niezwykle kolorowe prace.
Zupełnie inaczej wyglądają drzewka wykonane jako składanki. Ponieważ choinka jest tak wyrazistym symbolem nie musimy jej już za bardzo ozdabiać. Najczęściej taka wykonana przez dziecko choinka ma być prezentem, ozdobą, zaproszeniem czy świąteczna kartką.. Dlatego akurat w przypadku choinek pracujemy według dokładnego planu .
Najprostsze choinki powstaną z trzech ułożonych malejąco trójkątów i wcale nie muszą to być złożone na połowę kwadraty. Przy okazji możemy poćwiczyć z dziećmi układanie trójkątów rosnąco i malejąco. Niby jest to oczywiste, ale obserwowałam uczniów klasy pierwszej, którzy mieli problemy z ułożeniem drzewka według wzoru.
Choinki – sposób przygotowania
Choinki, które przygotowałam wykonane są z kwadratu lub koła. Koło jest dla młodszych dzieci nieco łatwiejsze gdyż łatwiej jest ukryć pewne niedoskonałości w składaniu, ale z kwadratów też powstają ciekawe drzewka. Na wykonanie każdego potrzeba trzy koła lub kwadraty. W przypadku koła różnica długości promienia wynosi około 1 cm, dla form mniejszych i około 2 cm, dla form większych. Różnica w długości boku kwadratu wynosi około 5 centymetrów.
Bardzo łatwe dla małych dzieci jest złożenie koła na 4 części, wystarczy skleić teraz trzy złożone koła i już mamy jedno drzewko, jeżeli jeszcze pojedynczy koniec ćwiartki koła odegniemy do góry uzyskamy jakby trzecią warstwę.
Nieco trudniejsze dla uczniów jest złożenie koła w tzw. wachlarz. Składania wachlarzy warto dzieci nauczyć dlatego, że jest to często używana forma podczas pracy z kołami. Choinkę budujemy sklejając trzy wachlarze. Od naszej inwencji będzie zależało jak dodatkowo wymodelujemy elementy i jaki efekt podoba się nam najbardziej.
Można zagiąć dwa rogi wachlarza do góry /rys. 1/ , można wywinąć w górę zaokrąglone brzegi wachlarza /rys 2/. Nieco trudniejsze jest podniesienie jednego skrzydła wachlarza prostopadle do góry przytrzymanie palcem i rozpłaszczenie na środku /rys. 3/
Zdjęcia modeli choinek z kół
Takie drzewka funkcjonują jako formy płaskie. Nadają się na kartki świąteczne lub służą do komponowania świątecznych obrazków.
Drzewko na rysunku drugim celowo jest wykonane ze zwykłego papieru kolorowego. Odwinięte białe brzegi dają dodatkowe efekty, a sam papier najczęściej jest nabłyszczany. Ciekawy efekt uzyskamy wycinając koła z papieru do pakowania prezentów, oczywiście kupując papier w kolorach zieleni lub czerwieni z odrobiną złota.
Składanie choinki z kwadratów
Podobnie jak z kołem postępujemy z kwadratami. Wydaje mi się, że akurat w przypadku świątecznego drzewka lepsze efekty uzyskamy używając kwadratu, a wkład pracy właściwie jest taki sam. Zaletą choinek z kwadratu jest jeszcze to, że są dość płaskie, ale mogą również samodzielnie stać./tak jak te na zdjęciu/.
Obie choinki wykonane są z trzech kwadratów, złożone w bazę trójkąta /diagram prezentowany jest w tekście o mikołajach./ większa choinka ma dwa rogi zagięte do linii środkowej, /tak jak choinka na rysunku 1/ oraz zawinięte w górę końce. Taki rodzaj złożenia powoduje, że drzewko jest jednostronne.
Choinka mniejsza ma podniesiony prostopadle jeden róg i spłaszczony na środku trójkąta. Później koniec zagięty w górę , a następnie w dół. Takie same czynności powtarzamy z obu stron bazy trójkąta, dlatego to drzewko jednakowo wygląda z obu stron /rys 4/.
I znowu drzewko wykonane z papieru kolorowego /rys 5/. Dodatkowy efekt dają białe brzegi, które zostały wywinięte po złożeniu. Należy to zrobić delikatnie tak, aby nie uszkodzić składanki.
Choinka / rys 6/ jest wykonana tak samo jak duża na zdjęciu. Wygląda płasko ponieważ jest skanowana. Kolorowe kółka i gwiazdka są jedynymi ozdobami jakich używali uczniowie podczas przygotowywania składanek.
Zdjęcia modeli choinek z kwadratów
Na koniec zostawiłam drzewko /rys 7 i 8/, którego wykonanie najbardziej związane jest z techniką origami. Diagram takiej choinki znalazłam w książce ” Świat origami” autorstwa R. Zanoniego (dostepna w księgarniach). Na takie drzewko zużyjemy dwie kartki papieru formatu A-4 i niewielki kawałek na pień. W oryginalnej wersji autor proponuje jeszcze wierzchołek. Mnie jednak choinka wydawała się z wierzchołkiem dość wysoka i chuda, dlatego z niego zrezygnowałam. Niewielkie ozdoby to koła złożone na cztery części i rozchylone, aby powstał jakby dzwonek.
Na zakończenie aniołek /rys 9/. Wykonany z okrągłej, papierowej serwetki. Niby nic wielkiego, a cieszy. Aniołka przestrzennego uzyskamy, gdy zamiast koło na sukienkę złożyć uformujemy w stożek i skleimy.
łał super chiper
Możliwość komentowania została wyłączona.