Przejdź do treści

Peter Engel: Origami from angelfish to Zen

To książka szczególna. Po raz pierwszy spotkałem się z tak drobiazgowym potraktowaniem origami od strony teorii. W I-szej części znaleźć można historię origami, dogłębną analizę geometrii i symetrii, wyjaśnienie tzw. siatek zagięć, noty o mistrzach składania papieru, japońskiej tradycji, specyfice europejskiego origami. Autor drobiazgowo analizuje system znaków i symboli przyjętych w origami.

From angelfish to Zen
Peter Engel
Origami. From angelfish to Zen
Dover Publications, Inc New York 1989
ISBN 0-486-28138-8

Podobnym zabiegom poddaje podstawowe bazy spotykane w origami. Engel wskazuje czytelnikowi na pewne związki i podobieństwa między origami a architekturą, naturą czy muzyką. Część teoretyczną kończą informacje zawarte na końcu publikacji o organizacjach origami z całego świata oraz literatura szczegółowo dobrana do poszczególnych zagadnień.

Część II to modele. Wśród najciekawszych: kangurzyca z młodym w torbie, serce przebite strzałą (prostopadle do powierzchni serca), ośmiornica, rycerz z kopią na koniu, stonoga, wąż, skorpion. To tylko niektóre z 25-ciu propozycji autora. Wg mnie to znakomite składanki. Ujmują pewną łagodnością kształtów, bryła jest w pewien sposób bajkowa, ciepła, co zbliża styl Engela do stylu Brilla. Mankamentem publikacji jest opisywanie diagramów na innej stronie, a nie jak to zwykle ma miejsce bezpośrednio pod każdym rysunkiem. Taki zabieg utrudnia czytanie modelu, zwłaszcza gdy diagramy nie są najlepiej narysowane, a do tego pojawiają się błędy. Czasem trudno zgadnąć co autor miał na myśli. Generalnie diagramy są mniej czytelne niż możnaby od publikacji takiego kalibru oczekiwać.

Niezależnie od tego – pozycja zupełnie obowiązkowa. Wydaje mi się, że Engel tworzy zupełnie nowe, niepowtarzalne wzory. Warto się z nimi zapoznać.

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.