Multimedialna lekcja origami została przygotowana przez Jolantę Huras. Współczesne origami, zwłaszcza origami modułowe ma bardzo silne związki z matematyką. A że czujemy respekt przed matematyką uważamy, że nie poradzimy sobie ze sztuką składania papieru jaką jest origami. Niektórzy ludzie myślą, że origami jest pracą odtwórczą, która wiąże się ze ślęczeniem nad diagramami i żmudnym odcyfrowaniem zagięć i zakładek. Po zrobieniu kilku modeli zwierzątek, kwiatów czy brył mają dość i rezygnują z dalszych prób.
Modułowa feria barw
A my, uczniowie wraz z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. T. Kościuszki w Myszkowie – Krystyną Gocyłą, Jolantą Huras i Dorotą Knysak podjęliśmy po raz drugi wyzwanie jakie niesie analiza sposobów łączenia modułów z kolorowego papieru i obserwacja powstającej bryły – kusudamy. Bardzo lubimy modułki! Dlaczego? Po drugiej edycji nauki nie musimy mieć przed oczami diagramów, mamy już w pamięci siatki i kolory, dzięki którym to co zostaje złożone wzbudza u obserwatora podziw dla naszej zręczności i zdolności widzenia przestrzennego. Co się liczy? Liczy się prostota, estetyka, brak zbędnych zagięć.
Dla nas uczniów, bryły matematyczne nie stanowią żadnych problemów a dzięki takim projektom szkolnym nie będziemy się w przyszłości bali matury z matematyki. Origami dostarczyło nam przeżyć, związanych z tworzeniem, rozwija artystycznie i uwrażliwia na piękno otaczającego świata. Jednocześnie nie jest zbyt wymagające, każdy może rozwijać pasję w dowolnym tempie i czasie. Nie jest też kosztowne, bo składać można nawet ze zwykłej kartki papieru.
Wszystkie piękne kusudamy i inaczej zwane “kręciołkami” zostały wyeksponowane w szkole 24 marca 2011 r. Prezentacja multimedialna oraz konkurs na najszybsze złożenie kusudamy pozwoliły dzieciom na obejrzenie ciekawej lekcji matematyki i plastyki.
Tekst: Jolanta Huras
Zdjęcia: Krystyna Gocyła i Jolanta Huras
Modern origami, especially modular origami is connected with maths. Someone, who is afraid of maths, thinks that origami isn’t interesting for him.
Generally begginers fold animals, flowers and nothing more. But teachers and pupils from Third Elementary School in Myszków don’t think like this. They try to find own seeing in folding kusudamas. They fold true arts which enjoy everyone who can see theirs models.
Jestem pod wrażeniem wykonania z dziećmi tak wielkiej liczby modeli :) Gratuluję nauczycielom. Wspaniała praca
Naprawdę imponujące. Zaraz po rekolekcjach wybiorę się do was z uczniami. Mam nadzieję, że wystawa jeszcze będzie :)
Widzę, że Myszków rozwija się niesamowicie. Małe miasteczko, a czterech super nauczycieli uczących origami :)
uuu… Ale fajna wystawa ;) szkoda że u mnie w szkole takiego czegoś nie ma ;-(
Byłam, zobaczyłam i naprawdę polecam. Kolejna ciekawa inicjatywa nauczycieli ZSP Nr 3.
Zapraszamy nauczycieli i uczniów do obejrzenia wystawy, warto to zobaczyć.
Dziękuję Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie w tak wspaniałą akcję. Myślę, że origami uczy nas cierpliwości, pokory oraz wrażliwości. ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW.
Wczoraj z uczniami odwiedziliśmy tę wspaniałą wystawę. Naprawdę polecamy. Zachwyt i oczarowanie – te słowa chyba najlepiej opisują nasze odczucia. A jeszcze kręciołkowe warsztaty – wyszliśmy kompletnie zakręceni :)))
Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.
Przeglądałam sobie ” stare” relacje i muszę dołączyć się do głosów powyżej: wspaniała inicjatywa, aktywność nauczycieli i uczniów , piękne prace. Aż miło, że są takie miejsca! Gdyby ktoś mi zdradził, jak mocowaliście linki przy suficie, aby zamieszczać zwisające bryły? Życzę dalszych pomysłów i działania!!!!!!!
Możliwość komentowania została wyłączona.