Przed nami artystyczne podróże z origami czyli wybierzemy się w podróż po internetowych zakamarkach. Poszukamy artystów wykorzystujących modele origami w swoich kompozycjach. Najwięcej takich prac znajduje się w galeriach tematycznych, jednak tym razem chciałem poszukać osób, które nie zajmują się origami na co dzień i prace związane z origami tworzą sporadycznie.
Jak rozumiem artystyczne dzieło? Myślę, że oprócz niecodziennej techniki i wprawności w operowaniu obrazem dzieło takie powinno widza czy to poruszyć, rozmarzyć, skłonić do zastanowienia, wzbudzić jakąś reakcję. Postaram się przedstawić kilka obrazów, które były dla mnie dosyć ciekawe, być może kogoś zainspirują do stworzenia kolejnej wyjątkowej kompozycji.
W krainie czarów
Pamiętacie z dzieciństwa bajki „Calineczka”, czy „Tomcio Paluch”? Dzięki zabiegom graficznym pomysły te ożyły w galerii fiddleoak. Znajdziemy tu obrazy różnych przedmiotów łączone z miniaturową sylwetką człowieka. Grafiki prezentują się wspaniale zarówno dzięki dobrze zrealizowanemu pomysłowi, jak i zastosowaniu odpowiedniego obiektywu. W galerii znajduje się wiele prac, w tym kilka z modelami origami. Aż sam mam ochotę wykorzystać ten pomysł któregoś razu ;)
Tysiąc żurawi drogą do szczęścia
Żuraw to najbardziej znany model origami. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść po obejrzeniu setek przypadkowych galerii na Flickerze. Przy całej masie przeciętnych zdjęć spodobało mi się kilka prac w galerii Βethan. Sam nie wiem dokładnie co mnie zaczarowało w tym, które zamieściłem poniżej, może kolor, może ruch obecny na zdjęciu.
Wyprawa do dziecięcych wspomnień
W plastycznej, kwiatowej galerii Jenny znalazłem tylko jedno zdjęcie związane z origami. Wydało mi się interesujące umieszczenie na mapie łódeczek znikających na zachmurzonym horyzoncie. Takie łódki każdy może zrobić samodzielnie, to tradycyjny model origami. Wystarczy rozejrzeć się i poszukać diagramu. Na pewno znajdą się też tacy co zrobią model z pamięci, z dziecięcych wspomnień.
Strojenie drzewka na święta
Święta już blisko ale mam wrażenie, ze to wcale nie świąteczne drzewko udekorowała papierowymi gwiazdkami pani Erica Parker. Było by fajnie ustroić w tym roku choinkę jakimiś modułowymi bryłkami. Gwiazdki też nie do pogardzenia. Co do samego zdjęcia to jest nieostre, porozmazywane. Chyba najbardziej spodobały mi się kolory.
Zmrużone oczy i słońce na twarzy
Marta Motti w swojej galerii umieściła jedno zdjęcie, na którym znajdują się róże Kawasaki w prostszej odmianie. Dzięki dużej głębi ostrości sceny druga donica jest na tyle rozmyta, ze mało kto by odgadł, że przedstawia papierowe kwiaty. Poza tym świetnie współgrające z kompozycją pastelowe tło w ciepłych barwach.
Ostatnie spotkanie przed rozstaniem
I znowu łódki. Tym razem w nieco innym ujęciu. W każdym nagłówku próbuję dopowiedzieć historię do tego co widzę na zdjęciu. Oczywiście wcale nie musi to być scena pożegnania. Tylko jak widzę deszcz, zimne barwy to nie przychodzi do głowy nic optymistycznego. W galerii poza tym na innym zdjęciu jest już tylko jedna łódka. Więc może nie do końca źle u mnie z tym interpretowaniem sztuki ;)
Artystyczne podróże z origami – święty ptak
W galerii Panic-embryo znajdziemy wiele klimatycznych prac. Grafiki są przetworzone, widać, że człowiek zna się na tym co robi. Myślę, że warto pokazać tutaj to zdjęcie. Jest niepokojące i można je interpretować na wiele sposobów. Spróbujcie proszę sami. Zapraszam do obejrzenia całej galerii, choć origami w niej wiele nie znajdziemy.
Na zakończenie jedna z klasycznch galerii origami, odkryłem to miejsce podczas przeglądania internetu. Warto tam zajrzeć, na stronie jest pełno świetnych modeli i dobrych zdjęć. Teraz kolej na Wasze artystyczne podróże z origami. Bawcie się dobrze ;)