Przejdź do treści

Marvelous Modular Origami – recenzja książki

W zeszłym tygodniu dostałam długo wyczekiwaną książkę „Marvelous Modular Origami” autorstwa Meenakshi Mukerji. Do księgarń trafiła pod koniec kwietnia 2007 roku. Pierwsze wrażenia: książka ładnie wydana, papier kredowy, wszystkie diagramy i zdjęcia kolorowe, ciekawa okładka. Z zapałem zabrałam się za czytanie książki i składanie.

Na początek trochę potrzebnych informacji: podstawowe zagięcia i symbole, rzut brył platońskich i archimedesowskich z informacjami oraz wskazówki w przygotowywaniu się do składania modelu.
Następnie 64 strony przejrzystych diagramów – ponad 30 modeli modułowych opartych na informacjach o bryłach platońskich lub archimedesowskich podzielonych na 5 działów tematycznych:

1. modyfikacje sonobe – 5 diagramów oraz przydatne informacje o łączeniu elementów w 7 różnych brył ze szczegółowymi rysunkami,
2. wzbogacone sonobe – 6 diagramów oraz wskazówki do modyfikacji,
3. kule kwiatowe – 5 diagramów oraz wskazówki do modyfikacji,
4. dwunastościany – moduł I i jego 2 modyfikacje,
5. dwunastościany – moduł II i jego 6 modyfikacji (z nacinaniem papieru),
6. rozmaite – 3 diagramy.

Autorka przed każdym rozdziałem podaje przydatne wskazówki: jaki papier wybrać, jakiej proporcji i wielkości, aby odpowiedni model dobrze wyglądał. Niektóre modele wymagają cienkiego papieru (aby na połączeniach nie tworzyły się zbyt duże dziury), niektóre dosyć małych kartek, aby model nie uginał się i model „nie siadał”.

Ostatnie 10 stron autorka pozostawiła na ciekawe zagadnienia, m.in.

  • sposób przygotowania kartki w proporcjach 3:4, 1:√2, 2:3, 1:√3,
  • sposób dobierania kolorów, aby się dwa jednakowe nie spotkały,
  • 7 aksjomatów Huzita-Hatori oraz Teoria Kawasaki,
  • origami modułowe i matematyka,
  • proces projektowania z matematycznym uzasadnieniem oraz 3 ćwiczenia dla czytelnika.
  • Na samym końcu książki informacje o ciekawej literaturze i stronach internetowych dotyczących origami oraz notka o autorce i jej osiągnięciach.

    Wszystkie modele są bardzo proste do wykonania i połączenia. Dobór papieru ma tutaj duże znaczenie – zwłaszcza przydatny staje się papier dwukolorowy. Zabawa kolorem pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. Książkę polecam wszystkim miłośnikom origami. Jest ciekawą pozycją, którą warto mieć w swojej bibliotece. Polecam ją również nauczycielom do uatrakcyjnienia lekcji matematyki lub godzin wychowawczych. Wykonane przez uczniów modele pięknie udekorują sale lekcyjne lub wzbogacą pracownię matematyczną.

    Poniżej znajdują się zdjęcia brył wykonanych przeze mnie na podstawie tej książki. Niestety z braku czasu nie zrobiłam dwunastościanów, więc zamieściłam zdjęcia zeskanowane z książki.

    [nggallery id=67]

    Tekst, wykonanie modeli oraz zdjęcia: Halina Rościszewska-Narloch
    Informacje o książce na stronie autorki www.origamee.net
    Książka dostępna m.in. na www.amazon.com

    Komentarze

    1. Dzień dobry. Mógł by Pań pokazać jak się robi kolczastą kule czyli tą figurę na piatym obrazku od lewej w pierwszym rzedzie na 1 stronie. Była bym bardzo wdzięczn. Bardzo prosze :)

    Możliwość komentowania została wyłączona.