24 listopada 2007 roku w Gimnazjum Nr 11 w Rzeszowie już po raz trzeci spotkaliśmy się z nauczycielami matematyki na warsztatach origami, które odbyły się w ramach IV Regionalnej Konferencji Szkoleniowej Nauczycieli Matematyki pod nazwą IV PODKARPACKIE SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ.
Tym razem postanowiliśmy pokazać, w jaki sposób można wykorzystać origami do budowy brył obrotowych i wielościanów.
Na początku uczestnicy warsztatów obejrzeli wystawę modeli brył geometrycznych wykonanych metodą origami. Zaprezentowaliśmy na niej prace własne oraz uczniów z PSP nr 1 w Stalowej Woli oraz ZS nr 2 w Nisku, które powstały podczas realizacji naszej Innowacji Pedagogicznej „Wędrówki po Krainie Origami”.
Następnie można było obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą klasyfikacji wielościanów. Przedstawiliśmy również historię origami, rodzaje papieru stosowanego do składania oraz strony internetowe i książki, w których można znaleźć diagramy. Budowanie modeli rozpoczęliśmy od składania kuli z modułu tradycyjnego. Bardzo szybko powstały podstawowe elementy, więc zaczęliśmy budować dekoracyjne kule. Największe zainteresowanie wzbudziły kaktusy z ozdobnymi kwiatami oraz tradycyjne kusudamy. Matematyka wcale nie musi kojarzyć się z nudnymi obliczeniami, ale może być również źródłem doznań estetycznych. Wielu uczestników było zainteresowanych budową wielościanów. Rozpoczęliśmy od budowania sześcianu z modułu Sonobe. Po bardzo krótkim czasie wszystkim udało się złożyć sześcienną kostkę, więc z tego samego modułu zaczęliśmy składać inne wielościany. Powstały kolorowe i bardzo starannie wykonane bryły.
Na koniec zajęć budowaliśmy sześciany z modułu Valerii Vann, które po rozłożeniu zmieniały się w róże. Modele brył geometrycznych zbudowanych metodą origami mogą być wspaniałą dekoracją pracowni matematycznej w każdej szkole.Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, w sumie wzięło w nich udział ponad 70 nauczycieli matematyki na różnych poziomach edukacyjnych. W prowadzeniu warsztatów pomagała nam nasza asystentka Asia, za co dziękujemy :) Ogromne podziękowania składamy również Pani Grażynie Cyran – przewodniczącej Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która zaprosiła nas do prowadzenia warsztatów.
[nggallery id=74]
Anna Skorupa
Janusz Bis