9 marca 2004r. w świetlicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin, jednym słowem w miejscu mojej pracy, odbyła się moja pierwsza wystawa prac origami pod szczytnym tytułem „Origami japońska sztuka składania papieru, wystawa figurek autorstwa japońskich mistrzów i nie tylko, w wykonaniu Mariusza Gąsiorowskiego”.
Na zorganizowanej przeze mnie wystawie przedstawiłem modele, które składałem przez ostatnie kilka lat. W sumie zaprezentowałem około 50 figurek origami będących odzwierciedleniem świata zwierząt, insektów, dinozaurów, postaci fantasy i mitologii.
Dodatkowo wystawę wzbogaciłem w galerię fotograficzną prac mistrzów origami z całego świata jak również pokazałem dwie formy przedstawiania przez kreatorów rozrysowanych figurek, czyli klasyczny diagram oraz siatkę zgięć. Oglądającym wystawę opowiadałem krótką historię origami oraz ścisłe zasady rządzące tą formą sztuki. Większość osób nie mogła wyjść z podziwu, iż takie „cuda” składa się z jednej kwadratowej kartki papieru bez użycia nożyczek i kleju (odstępstwem od tej reguły, o czym informowałem wszystkich, był złożony przeze mnie chiński smok, jak również fragment niedokończonej kobry, które to zostały wykonane z prostokątnych kartek papieru).
W czasie 3 godzinnej wystawy zaprezentowałem sposób składania modelu żurawia – symbolu origami, który to dla niektórych osób stał się pamiątką z odwiedzin mojej wystawy. Dodam jeszcze tylko, że największym zainteresowaniem cieszył się złożony przeze mnie łoś i jeleń autorstwa Roberta J.Langa jak również chiński smok Mauro oraz ikar Takashi Hojyo.
Moja pierwsza wystawa nagromadziła we mnie wiele pozytywnych odczuć jak również sporą dozę doświadczenia w tym temacie na tyle że dosłownie kilka dni później moje prace zaprezentowałem w Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie podczas imprezy zorganizowanej pod nazwą „Tydzień Nauk Ścisłych”.
[nggallery id=9]
Chciałbym serdeczniej podziękować Dyrekcji GDDKiA w Szczecinie dzięki życzliwości, której mogłem zaprezentować moje prace, ściśle związane ze sztuką origami, szerszej publiczności wykorzystując świetlicę GDDKiA. Dziękuję również wszystkim tym osobom, których ciepłe słowa dotyczące mojego „japońskiego hobby” sprawiły, iż po dziś dzień zajmuję się tą piękną sztuką składania papieru.
Tekst i zdjęcia: Mariusz Gąsiorowski