Przejdź do treści

Strona Junior Fritz Jacquet’a

Dzisiaj chciałbym Wam bardzo gorąco polecić niesamowitą stronę francuskiego twórcy origami – Junior Fritz Jacquet’a. To utalentowany i nowatorski kreator, który czyni ze swoich modeli prawdziwe dzieła sztuki. Większość jego prac nie jest bardzo skomplikowanych jeśli chodzi o rozwiązania techniczne czy siatki zgięć, ale przenoszę je zdecydowanie nad cały tumult takich prac, które są ostatnio w świecie Origami codziennością. Jacquet z niesamowitym realizmem i artystycznym polotem używa Origami jako narzędzia do opisywania otaczającego nas świata.

Prace, które znajdziemy na stronie podzielił tematycznie na działy Froissage, Plaige i Re-Plis [z fr., odpowiednio: zgniecenie, złożenie i ponowne ułożenie]. Pod pierwszym tytułem odnajdziemy głównie rośliny: ponure, poskręcane konary drzew; wyrwane z ziemi brunatne korzenie. W dwóch pozostałych Jacquet skupił się na człowieku oddając jego emocje i cechy charakterystyczne po mistrzowsku. W pierwszym znajdziemy właściwie tylko jeden model – człowieka, ale ukazanego w grupie, w spoczynku, w biegu; na uwagę zasługują też wszelkie dodatki. W ostatniej części czekają na nas maski w stylu joiselowskim, ale… ułożone z kartonowych rolek po papierze toaletowym. Zdjęcia modeli mają także charakterystyczny, głęboki klimat tajemnicy i niecodzienności; atmosferą przypominają mi opowiadania Schulza.

Zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu tak niecodzienne Origami, mam więc cichą nadzieję, że echo Waszych spostrzeżeń odbije się w komentarzach… Strona w języku angielskim i francuskim. Zapraszam!

» juniorfritzjacquet.com

Dodaj komentarz