Przejdź do treści

Relacja z otwarcia wystawy origami w Gliwicach

Wernisaż wystawy odbył się 4 kwietnia 2008 roku o godzinie 17. Wystawę otwarła dyrektorka MBP w Gliwicach – Grażyna Lazar. Przyjechało wielu wyśmienitych gości:, wicedyrektor SP nr 7 – Joanna Król, dyrektor SP nr 15 w Zabrzu – Grażyna Kasperek, doradcy metodyczni matematyki Maria Czerska-Lazarowicz i Ewa Jarawka, instruktor origami – Barbara Pfützner oraz rodzice i dzieci wystawiające swoje prace.

Kółko origami w Szkole Podstawowej nr 1 prowadzone jest systematycznie od 6 lat przez panią Halinę Rościszewską-Narloch. W tym roku szkolnym odbywały się zajęcia tylko do końca stycznia: dla uczniów klas I-III w każdy wtorek na szóstej lekcji oraz dla klas IV-VI w poniedziałek w godzinach 13.30 – 15.20 w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Na kółko dla klas I-III uczęszczało około 20 dzieci. Od początku roku szkolnego uczniowie wykonywali kusudamy, głównie z myślą o II Międzyszkolnym Konkursie Origami „Kusudama”. Do niego dzieci przygotowywały się systematycznie i prawie wszystkie wzięły w nim udział. Niektórzy uczniowie zajęli wysokie czołowe miejsca.

W zajęciach dla uczniów klas IV-VI brało udział dziesięcioro uczniów SP nr 1 z klas IV – VI oraz kilku absolwentów tej szkoły. Uczniowie również przygotowywali się do konkursu „Kusudama” i wykonali szereg przepięknych prac, niektórzy wykonali nawet po 5-6 prac. Niektóre prace wymagały od uczniów ponad 10 godzin pracy, m.in. kusudama Sea Urchin autorstwa Tomoko Fuse. Uczniowie większość swoich kusudam szyli, jednakże złożyli też kilka modeli tradycyjnych klejonych.

Plastyczne koło origami w Szkole Podstawowej nr 5 w Gliwicach prowadzone jest od 2004 roku pod kierunkiem pani Ireny Janas. Zajęcia odbywają się regularnie raz w tygodniu. W miarę potrzeb odbywają się zajęcia dodatkowe. Na zajęciach koła dzieci mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania plastyczne z dziedziny origami. W zajęciach koła uczestniczą dzieci z klas 4-6.

[nggallery id=72]

Tekst: Halina Rościszewska-Narloch, 9 kwietnia 2008
Zdjęcia: Sebastian Janas, 4 kwietnia 2008

Dodaj komentarz