Przejdź do treści

Industriada – Śląsk. Origami w szybie Mikołaj

Origami w szybie Mikołaj. W dniu 08.06. 2013 na Śląsku odbyło się Święto Szlaków Zabytków techniki- Industriada. W ramach tego święta można było wziąć udział w bardzo wielu akcjach w 24 miastach województwa śląskiego.

Bardzo wiele atrakcji związanych z tradycją śląską, kulturą i tym co stanowi serce tego regionu czyli techniką i przemysłem czekało na wszystkich, którzy w tym dniu wyruszyli na Szlak.
Już drugi raz biorę udział w tym działaniu i w ramach tej akcji prowadzę warsztaty z origami dla wszystkich chcących zapoznać się z tą sztuką.

Industriada na Śląsku


W tym roku składałam w ramach akcji”Ratujmy szyb Mikołaj” w Rudzie Śląskiej. Tak się pięknie ”złożyło”, że w tym roku szyb obchodził swoje 100- lecie. Kopalnia niestety już od lat 90 poprzedniego wieku nie wydobywa węgla. Budynki powoli niszczały ulegając rozpadowi, z czasem zostały częściowo rozebrane. Dzisiaj w części budynków, które jeszcze nadają się do użytku, fundacja Hereditas Silesiae Superioris chce stworzyć Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego. Aby przypomnieć mieszkańcom tego regionu o tym miejscu i jego znaczeniu, fundacja zorganizował w tym roku Industriadę właśnie w szybie Mikołaj. Jednym z działań było składanie z pomarańczowego papieru żurawi i ptaków Romana Diaza. Wszyscy uczestnicy oczywiście zabierali ptaki ze sobą z obowiązkiem nieustannego poruszania skrzydłami modeli.

Chętnych do składania a także widzów było bardzo wielu. Składały dzieci od 4 lat razem z rodzicami, ale i dorośli, babcie i dziadkowie, zabawa okazała się dla wszystkich bardzo atrakcyjna. W późniejszym czasie powstawały gwiazdki ninja, kwiatki, róże, pudełka i samoloty. Kolor pomarańczowy przeważał, ponieważ jest to kolor przewodni Industriady na Śląsku. Chociaż co trochę straszył nas deszcz, warsztaty cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem aż do zmroku.
Już umawiamy się na przyszły rok, na który wszystkich chcących poznać Śląsk- zapraszam.

Origami workshops were one part of bigger ceremony which took place in 24-th cities of the south part of our country in 8-th June 2013. The main aim was reminding of legacy this part.
It was an idea of The Hereditas Silesiae Superioris Fundation to save the legacy and create a Special Historical and Cultural Center. We used the orange sheets of paper to remeber about this idea. Everyone tried to fold more than one model and I hope that this idea will be able to help in save of our history.

 

Tekst: Magda Sołtysik

Dodaj komentarz