Przejdź do treści

Florence Temko Origami boxes – recenzja

origami-boxes

Tematem książki Florence Temko Origami boxes są pudełka, złożone z jednej bądź kilku kartek. Część z modeli prezentowanych w publikacji jest tradycyjnych, inne to autorskie modele Florence Temko. We wstępie autorka przytacza kilka faktów z historii origami, a także krótkie wyjaśnienie symboliki, wstęp do baz oraz wskazówki dotyczące doboru papieru oraz samego procesu składania.


Same diagramy modeli są czytelne, choć nieco odbiegają od klasycznych, do każdego kroku dołączony jest dokładny opis jego wykonania. Sposób rysowania diagramów wydaje się bardzo prosty, przypomina odręczne rysunki, co stanowi duży dyskomfort, biorąc pod uwagę fakt, że jest to wydawnictwo książkowe. Uzyskany w ten sposób efekt psuje ciekawe pomysły i rozwiązania. Proste, bardzo duże rysunki spowodowały nieefektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dodatkowo, zapewne w wyniku nieumiejętnego powiększania kolejnych rysunków zmienia się co chwilę grubość linii obrysu, co wygląda dosyć nieestetycznie.

Nietypowym pomysłem jest również przedstawienie gotowego modelu na kolorowym tle, w zamierzeniu harmonizującym z kolorem kartek użytych w diagramie. Efekt ten sprawia wrażenie, jakoby modele te zostały „wycięte” z innej publikacji. Być może to zbiór przypadkowo dobranych, zgodnych z tematem przewodnim książki, prac.

Autorka prezentuje wiele różnych sposobów na złożenie pudełek, wykorzystując m.in.: paski, karty do gry czy banknoty. Mimo iż książka zawiera 24 prace, to niektóre trudno uznać za modele origami, raczej są to propozycje wykorzystania papieru. Dodatkowo duża część z nich wydaje się być modelami tradycyjnymi. Książka przeznaczona jest dla początkujących, bardziej zaawansowane osoby raczej niczego ciekawego wśród prezentowanych modeli dla siebie nie znajdą.

Dodaj komentarz