Przejdź do treści

Harcerze łączą miasto

W niedzielę 30 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczął się I Zlot Harcerski w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hasłem „Harcerze łączą miasto“ przedstawiciele czterech organizacji harcerskich złożyli hołd Powstańcom Warszawskim. Program zlotu przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas rocznicowych obchodów harcerze współpracowali z wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego. W godzinach 12:00-16:00 miała miejsce rejestracja harcerzy, dla których przygotowane były różne zadania integracyjne. Jednym z nich było składanie modelu Znaku Polski Walczącej techniką origami autorstwa Aleksandra Biestka. Złożenie takiego znaku jest dość czasochłonne, ponieważ na początku wymaga podzielenia kwadratowej kartki papieru na 16 równych części w pionie i poziomie, co daje efekt w postaci siatki. Jeszcze tylko kilka dodatkowych linii skośnych i zostaje nam samo modelowanie. Aby to zrobić stosuje się na technikę, zwaną zaginaniem na mokro czyli z użyciem wody. W takim przypadku czas oczekiwania na wyschnięcie jest dość spory, dlatego na potrzeby zadania i uzyskania szybkiego efektu, zastosowane zostały druciki, które wkładało się pomiędzy warstwy papieru, a następnie wyginało w odpowiedni sposób, co zdało egzamin. Pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę, zadanie spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony harcerzy i jak widać na zdjęciach zafundowało im całkiem dobrą zabawę.
Organizatorami zlotu było Muzeum Powstania Warszawskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chorągiew Stołeczna ZHP, Stowarzyszenie Harcerskie, Skauci Europy Impreza współorganizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa, zaś partnerem przedsięwzięcia jest Politechnika Warszawska.

Galeria zdjęć

Aleksander Biestek
fot. Anna Mieczyńska-Jerominek

Źródło:
www.1944.pl/artykul/harcerze-razem-dla-powstancow,4694.html
www.1944.pl/artykul/za-nami-integracja,4696.html

Dodaj komentarz