Przejdź do treści

Dzieci – Dzieciom czyli „Spotkanie z origami”

Mam przyjemność prowadzić Warsztaty Terapeutyczne ORIGAMI. Warsztaty są projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum” przy współfinansowaniu Miasta Gdańska w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku przy ul. Śluza 6. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież – mieszkańcy Dolnego Miasta, uczniowie SP nr 65 i Gimnazjum nr 9 w Gdańsku.

Dnia 10 czerwca 2008r. najbardziej aktywni uczestnicy Warsztatów Terapeutycznych Origami – Sandra Bednarczyk, Arkadiusz Gieniusz, Marta Janowska, Dominika Szmitke, Wiktoria Wangler, Paulina Wensierska wzięli udział w „Spotkaniu z origami” dla dzieci w młodszym wieku szkolnym w Filii nr 57 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Krynicznej 20. Przygotowywaliśmy się starannie do spotkania, podczas cotygodniowych warsztatów odkładając część wykonywanych prac do dużego „Pudełka origami”, by później móc sprawić miłą niespodziankę dzieciom przybyłym do biblioteki. Podczas spotkania przybliżyliśmy historię origami oraz zasady składania papieru. A potem zaczęło się najlepsze – spotkanie z kwadratowym arkuszem, by po kilku próbnych zgięciach już wiedzieć, czy świeżo upieczeni „origamiści” polubili na tyle papier, by utworzyć z niego biało-czerwone serduszka kibica, dwukolorowe koszyczki, wesołe biedronki, nadmuchiwane tulipany? Udało się! Nawet najmłodsze dzieci zaciekawione origami potrafiły wykonać papierowe ludziki i domki. Z wielką uwagą przypatrywały się jak wykonywać kolejne zgięcia, naśladowały je, korzystając z życzliwej pomocy i zachęty uczestników warsztatów.

Dzieci miały okazję zobaczyć także trudniejsze modele – Arek wykonywał smoka, dinozaura i sowę. Z uśmiechem wspominaliśmy jak przed rokiem opanowywaliśmy jedną z trudniejszych form podstawowych po to, by wyczarować papierowego konia. Bardzo pomocny okazał się wtedy …pilniczek do paznokci, który Arek pożyczył od mamy, aby precyzyjnie wygładzić zgięcia. Dopiero po bardzo dokładnym „zaprasowaniu” zgięć formy podstawowej mogliśmy przystąpić do dzieła i z wielką satysfakcją podziwiać złożonego po wielkich trudach rumaka!

Czasami, wykonując jakiś wymarzony model z książki, utykamy na jakimś etapie. Zazwyczaj bywa to bardzo denerwujące, jeśli już mamy np. za sobą 14 kroków i jesteśmy w połowie pracy, a nie możemy przecież pominąć tego trudniejszego dla nas kroku, a z diagramu nie bardzo potrafimy do końca odczytać, jak go wykonać. Szukamy wtedy pomocy u innych pasjonatów origami. Bo origami uczy cierpliwości i wytrwałości.

W tym miejscu pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce pani Anny Janczewskiej, która z wielkim zaangażowaniem rozpowszechnia sztukę składania papieru wśród nauczycieli jako interesującą metodę wspierającą nauczanie, rokrocznie organizując formy doskonalenia zawodowego poświęcone origami w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku przy ul. Hallera 14. Zawsze można liczyć na pomoc pani Ani i jej Asystentów. Szkolenia w CEN-ie dotyczące origami cieszą się niegasnącym zainteresowaniem i są dowodem na to, iż nauczyciele poszukują twórczych, a zarazem skutecznych rozwiązań w swojej pracy i przekazują je dalej, wymieniając się nabytymi doświadczeniami w sztuce składania papieru.

Na „Spotkaniu z origami” zaprezentowaliśmy przybyłym dzieciom najciekawsze książki, z których podczas warsztatów tworzymy najróżniejsze papierowe modele, które po prostu sprawdzają się w naszej pracy ze względu na czytelne opisy i przejrzyste diagramy oraz stopień trudności.

Zajrzeliśmy też na stronę www.origamiart.pl, aby ukazać powszechność i popularność sztuki składania papieru nie tylko w szkole.

Bardzo dziękujemy dzieciom, które 10 czerwca br. tak licznie wzięły udział w naszym wspólnym, radosnym spotkaniu z origami! Panią Barbarę Sztejnert – kierownik Filii nr 57 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku prosimy o przyjęcie i przekazanie pracownikom biblioteki naszych wyrazów wdzięczności za otwartość i gościnność, pomoc w zorganizowaniu spotkania i bardzo życzliwe przyjęcie. Z chęcią spotkamy się znowu w przyszłym roku szkolnym!

Uczestnicy Warsztatów Terapeutycznych Origami
wraz z opiekunem – Magdaleną Moczadło

[nggallery id=17]