Przejdź do treści

Modele z siatki zgięć – teoria

Siatki zagięć (crease pattern) są drugą formą1 zapisu konstrukcji figurki w origami. Cała idea siatki polega na pokazaniu głównych zagięć w formie linii (czasami z zaznaczeniem kolorem zagięć góra/dół) figurki na rozłożonym kawałku papieru z którego została wykonana. Złożona z siatki figurka powinna być płaska2 bez zagięć wykończeniowych3. Różni się przy tym od pierwszej formy: tradycyjnego diagramu, który pokazuje złożenie figurki „krok za krokiem”. Z reguły siatki zagięć spotyka się przy figurkach o dużym stopniu skomplikowania: supercomplex, complex takich kreatorów origami jak Kamiya Satoshi, Komatsu Hideo, Jun Maekawa… itd. Pokazanie w ten sposób konstrukcji figurki jest bardzo proste, lecz złożenie jej poprzez siatkę nasuwa wiele problemów. Problemy te, które można podzielić na trzy etapy to:

1. Kierunek zgięć.
2. Podział kartki tj. jak wyrobić początkowe/główne zagięcia
3. Jak figurkę złożyć w 'drogą’ diagramu.

Jeśli takie są problemy to nasuwa się pytanie dlaczego kreatorzy origami pokazują konstrukcje figurki w ten sposób?
Moim zdaniem trzy powody:

1. Prostota pokazania konstrukcji figurki.
2. Czytelność(?!) konstrukcji dla doświadczonych origamistów.
3. Niestety także lenistwo kreatora! Po prostu zdiagramowanie figurki(tej skomplikowanej) jest procesem trudnym, żmudnym i niestety czasochłonnym, więc IM się po prostu nie chce.

Mimo tych trudności próbuje z pozytywnym skutkiem rozwiązywać i składać siatki zagięć figurek które mnie interesują. Pokaże wam jak to robię. A więc: znajduje interesującą mnie figurek w formie siatki . Musi ona posiadać dobre zdjęcia gotowej figurki(najlepiej z kilku stroń), bo inaczej składanie siatki/figurki mija się z celem. Szukam na siatce punktów charakterystycznych tj. gdzie są nogi, ogon, skrzydła… itp. i wzorując się zdjęciami wyobrażam sobie jak te zagięcia mogą wyglądać. Jak już „mniej-więcej” wiem jak „idą” to próbuje je wygiąć i złożyć bazę z tej siatki4. Szukam najbardziej prawdopodobny układ zagięć. Jeśli już to uzyskaliśmy tj. figurkę/ bazę siatki zagięć bierzemy kalkę techniczną lub folie przezroczystą do ksero i zaznaczmy układ zagięć góra/dół linii siatki, używając najlepiej dwóch kolorów a nie standardowych linii/oznaczeń w origami. Pierwsze 2 etapy rozwiązywania siatki mamy za sobą. Następnym krokiem będzie już znalezienie jaki jest podział kartki tj. sposób wyrobienia pierwszych lub głównych zagięć figurki w sposób geometryczny: punkt/linia/krawędź . O ile nie jest widoczny podział siatki od razu to wam za bardzo nie pomogę, bo sam mam z tym sporo problemów i nie wiem jak ten problem rozwiązać. Sprawdzaj czy nie jest to podział na 4, 3 lub 5 równych części kwadratu i ich pochodne ,bo często z takim podziałem się spotykam. Jeśli przebrnęliśmy przez to pozostaje nam tylko(!) szukanie 'drogi’ diagramu do złożenia figurki.

Mam jeszcze kilka uwag przed przystąpieniem do rozwiązywania siatek zagięć. Jeśli chcesz rozwiązywać siatki zaczynaj od czegoś prostego. Dobrym ćwiczeniem jest składanie figurek, rozkładanie ich i sprawdzanie jak wygląda ich siatka. Ten aspekt origami jest dla osób które już dużo składały i wiele potrafią od strony technicznej. Rozwiązywanie i składanie siatek zagięć jest więc dobrym wstępem do poznawania rozwiązań konstrukcyjnych figurek w origami, a co za tym idzie tworzenie własnych rzeczy. Jeśli zdecydowałeś się na rozwiązywanie siatek zagięć pamiętaj ,że największą trudnością w rozwiązywaniu siatek zagięć będzie znalezienie podziału kartki i zagięć wykończeniowych. Życzę powodzenia5.

Przypisy:

1.Jest jeszcze trzecia forma zapisu( Progressive Crease pattern) łącząca obie formy zapisu, która eliminuje wiele wad diagramu i siatki zagięć. Ta nowa ideę zaproponowali M.Leonard i N. Terry. Więcej szczegółów na stronach: http://design.origami.free.fr i http://www.origami.web1000.com/progress.htm
2. Przyjmuje, że figurka złożona z siatki jest płaska, choć nie zawsze tak jest.
3. Mam na myśli wyrobienie zagięć modelujących nogi, uszy…itd.
4. Jeśli nie wiem jaki jest podział kartki, siatkę kseruje do rozmiarów ok. 30x30cm lub większy
i wyginam zagięcia po liniach.
5. Wszelkie pytania, uwagi, życzenia proszę kierować pod adres: piotrkrychowski@wp.pl