Przejdź do treści

Robert Lang Origami Insects II

Robert Lang Origami Insects II. Autor ukazuje w książce, że origami może być formą sztuki. A temat owadów jako figurek jest nieprawdopodobny. Forma stawonoga z jego mnóstwem nóg, anten, skrzydeł, rogów, pasów, jest ogromnym wyzwaniem dla projektanta origami. Dysponując odpowiednim papierem, jest możliwe uzyskanie przeróżnych form i kształtów, mimo dużej ilości zgięć.

Robert Lang Origami Insects II
Robert Lang: Origami Insects II

Do połowy XX wieku techniki projektowania owadów z papieru były słabo rozwinięte. Stawonogi, które wtedy projektowano były proste i abstrakcyjne. Początek nowym rozwiązaniom dał Akira Yoshizawa. Jego krab jest odpowiednim przykładem. Rewolucje techniczne w latach 70-tych, 80-tych i 90-tych spowodowały, że projektanci Origami dzięki leżącym u podstaw zasadom matematycznym, odkryli nowe metody projektowania owadów. Możliwe było wykonanie dużej ilości cienkich odnóży i połączenie ich ze skrzydłami, rogami i innymi cechami. Dzięki rozwiązaniom technicznym takich twórców jak: Maekawa, Kawahata, Meguro, pozwoliły na zaprojektowanie bardzo realistycznego i pięknego stawonoga, chociaż to może wydawać się nieprawdopodobne.

Pająki, skorpiony, owady i inne spokrewnione z nimi, które wywołują w społeczeństwie mieszane reakcje, raczej nie darzymy ich sympatią. Mimo tego, że czasem przynoszą duże straty w naszym życiu – są fascynujące, a projektowanie takiego owada z papieru, powoduje szersze zainteresowanie jego budową i anatomią.

Robert Lang Origami Insects II – to druga z kolekcji książek o owadach autorstwa Roberta J. Langa – jednego z najlepszych projektantów origami na świecie. W książce znajdziemy 18 modeli różnych insektów: tarantula, skorpion, konik polny, cykada, motyl i inne żuki. Figurki są trudne i czasochłonne, a bez odpowiedniego papieru lepiej nie zaczynać składania ;)

Polecam tę książkę tylko doświadczonym origamistom, i uważam, że „Origami Insects II” jest najlepszą pozycją w moich zbiorach.

Komentarze

  1. Jaki papier do tego najlepiej używać? Już map spore umiejętności ale papier stawia mi ograniczenia ( używam papieru parkowego, gładkiej z foliom ( na niej nie widzę dobrze dużej ilości zgjęć)a czasami papieru ksero )

    Natknąłem się też na papier mulberry – foto jest?

    Proszę o odpowiedź

Możliwość komentowania została wyłączona.