Przejdź do treści

Bazy origami – diagramy podstawowych form

Bazy origami, nazywane także formami, to konstrukcje, od wykonania których często rozpoczyna się składanie modelu. Najprostsze bazy uzyskuje się już po kilku łatwych zgięciach. Znajomość baz jest często wymagana przy trudniejszych modelach, gdyż w diagramach stosuje się uproszczone rysunki, bądź prosi o wykonanie danego kształtu. Z tego powodu trzeba nauczyć się nie tylko diagramu ale także należy zapamiętać nazwę bazy origami w języku polskim i angielskim. Zwykle nazwy są intuicyjne i ich zapamiętanie nie powinno być trudne. Warto dodać, że przedstawione tutaj diagramy nie wyczerpują tematu, zdarza się, że autorzy stosują nietypowe, zaprojektowane przez siebie bazy.

Baza szafa

Cupboard base 

Baza szafa

Baza latawiec (lody)

Kite base (ice-cream)

Baza latawiec

Baza ryby

Fish base

Baza ryby

Baza koperta

Blintz base

Baza koperta

Baza wiatrak

Windmill base

Baza wiatrak

Baza trójkąt

Waterbomb base

Bazy origami - baza trójkąt

Baza kwadrat

Preliminary fold

Bazy origami - baza kwadrat

Baza żurawia 

Bird base 

Rozpoczynamy od złożenia bazy kwadrat

Bazy origami -  baza żurawia

Baza żaby 

Frog base 

Rozpoczynamy od złożenia bazy kwadrat

Bazy origami - baza żaby

Od autora

Niniejsze opracowanie przygotowywałem przez wiele miesięcy. Podczas spotkań redakcyjnych poddawałem powstający materiał dyskusji. Mieliśmy sporo kłopotów z nazewnictwem niejednej bazy origami. Często wygrywała nazwa tradycyjna, upowszechniona przez lata, z bardziej ogólną i teoretycznie intuicyjną. Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Pamiętam też ile czasu dyskutowaliśmy nad tym żeby bazy kwadrat nie nazywać bazą kwadratu, jakby miało to jakiekolwiek głębsze znaczenie. Ogólnie wpychanie matematyki na siłę do każdego kawałeczka origami nie zawsze miało sens. Bo co z tego, że użyjemy terminologii dwusiecznej kąta, kiedy odbiorca nie będzie miał pojęcia co ma zrobić. Wszelkie porady na stronie powstały z myślą o pomocy, a nie jako encyklopedyczna wiedza. Bawmy się jak umiemy i nie róbmy z tego za dużej filozofii.

Autor zezwala na wykorzystywanie elementów symboliki origami (opisów, rysunków) w swoich diagramach, pracach naukowych, książkach i innych zastosowaniach, bez względu na to czy mają podłoże komercyjne czy wykorzystywane są do celów edukacyjnych lub osobistych. W razie potrzeby proszę o kontakt, służę diagramami w wersji do druku.


„Symbolika Origami” © Copyright by Rafał Sabat / Polskie Towarzystwo Origami 2006
wyd. Bestprint, ISBN 83-923995-1-
X