Jak w każdej dziedzinie tak i w origami są zasady, do których powinniśmy się stosować. W tradycyjnym Origami modele wykonuje się z jednej, kwadratowej kartki papieru (można także używać innych kształtów – trójkątów, prostokątów lub wielokątów). W trakcie składania nie powinno się używać nożyczek ani kleju.
Istnieje odmiana origami wykonywana z wielu elementów, tzw. origami modułowe. W większości takich modeli do łączenia używa się specjalnych systemów łączenia opartych na zasadzie wypustek i kieszonek, a do ich wykonania nie potrzebujemy kleju. Jeżeli już modele się klei to zazwyczaj po to by przetrwały trudy podróży, wystaw. Są także modele, do wykonania których klej jest niezbędny, jak np. przepiękne tradycyjne kusudamy czy inne delikatne konstrukcje, kwiaty.
Papier do składania modeli
Wybierając papier należy wziąć pod uwagę gramaturę, wytrzymałość i specyfikę składanego modelu. Przy prostych modelach gramatura 80g/m2 jest wystarczająca, przy trudniejszych potrzeba czegoś wytrzymalszego, jak np. papier pakowy lub specjalistyczny, japoński papier, który można zakupić na zagranicznych wyjazdach i konwencjach origami. Duży wpływ na końcowy wygląd figurki ma rodzaj i kolor papieru z jakiego zostanie wykonany. W sklepach dostępne są papiery ozdobne, jednostronnie barwione, jednak mimo ciekawych wzorów nie zawsze są odpowiednim materiałem do składania. Każdy miłośnik origami eksperymentując odnajdzie najlepszy papier dla siebie.
więcej o papierze przeczytasz tutaj »
Symbolika, typowe zgięcia origami
Większość zagięć wykonywanych podczas składania posiada widoczne punkty odniesienia, do których należy się stosować. Zwykle należy poprowadzić zgięcie od wierzchołka do wierzchołka lub w zadanej odległości, przecięciu itp. Zgięcia uznaniowe zdarzają się dosyć rzadko i tylko w tych przypadkach, kiedy to nie ma wielkiego wpływu na konstrukcję modelu. Zgięcia należy wykonywać bardzo dokładnie, wzdłuż oznaczonych linii. By wyostrzyć zgięcie można wygładzić papier bokiem paznokcia. Dzięki ostrym krawędziom wzrasta dokładność uzyskanych kształtów. Sposób wykonania modeli jest przedstawiany za pomocą diagramu, czyli zbioru rysunków opisujących kolejne etapy składania. Do sporządzenia diagramu wykorzystywana jest symbolika, która jest zrozumiała dla miłośników origami z całego świata. W origami stosuje się kilkanaście typowych zagięć, oraz podstawowych baz które należy opanować, by poradzić sobie z trudniejszymi modelami. Bardzo ważne jest zachowanie proporcji i idealnej zgodności w symetrycznych zgięciach.
Miejsce do składania origami
Często na warsztatach origami pokazujemy jak wykonać dany model „w powietrzu”. Nie jest to najwygodniejsza pozycja do składania. Najlepiej modele wykonuje się na twardym, gładkim podłożu. Pracując z diagramem układajmy model w takich samych pozycjach jak na ilustracjach, starajmy się także porównać obecnie składany krok z następnym. To pomoże w zrozumieniu oczekiwań autora, a także unikniemy błędów i cały czas będziemy mogli kontrolować efekty naszych działań. W przypadku niezgodności otrzymanego modelu z przedstawionym w diagramie należy prześledzić uważnie wcześniejsze kroki i odszukać miejsce, w którym wystąpił błąd. Nie zawsze to się udaje, gdyż często mylimy się wiele kroków wcześniej, Nie zniechęcajcie się jednak, spróbujcie jeszcze raz. Diagram pokazują drogę, którą trzeba pokonać, by osiągnąć cel, nie można więc pomijać żadnych zgięć, ani zmieniać kolejności opisanych czynności.
Zdobywanie wzorów
Wydawało by się, że najłatwiej iść do księgarni i kupić książkę, niestety te dobre, które można z całą odpowiedzialnością polecić w sprzedaży zdarzają się bardzo rzadko. Za to królują wynalazki z nieczytelnymi, nieciekawymi modelami, robionymi z naruszeniem zasad. Warto zapoznać się z naszym działem z recenzjami książek zanim dokona się zakupu. Na całe szczęście jest Internet, w którym wielu twórców udostępnia część swojego dorobku zupełnie za darmo. U nas na stronie możecie pobrać dziesiątki wzorów, w większości to modele niedostępne nigdzie indziej.