Uczestnicy I Konwencji Polskiego Towarzystwa Origami byli gośćmi uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli. Członkowie PTO przygotowali salę gimnastyczną na potrzeby uroczystego otwarcia wystawy i warsztatów, pozostałym, licznie przybywającym w ostatni weekend maja do Stalowej Woli, pozostało tylko dołożenie wykonanych przez siebie figurek do wystawy i oczekiwanie na uczestników warsztatów. Na wciąż zapełniających się figurkami stołach nie brakowało więc niczego, były kompozycje kwiatowe, kusudamy, modele modułowe oraz wszystkie gatunki zwierząt, w tym liczni przedstawiciele tak zwanych „robaków”, a także stwory rodem ze świata science fiction, sztandarowe modele polskich kreatorów. Punktualnie o 14.00 nastąpiło uroczyste otwarcie konwencji, które zainaugurowało wystąpienie Pani Małgorzaty Hołysz – Dyrektor PSP nr 7 w Stalowej Woli. Licznej grupie uczniów i nauczycieli stalowowolskich i niżańskich szkół towarzyszyli członkowie Polskiego Towarzystwa Origami – Papierowe Fantazje, wśród których znajdował się m.in. Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Rafał Sabat oraz Wice Prezes Zarządu – Artur Biernacki, a także dziennikarze „Tygodnika Sztafeta”, Telewizji Miejskiej Stalowa Wola – Stella a także dziennika „Echo Dnia”. Grzecznościowe rozmowy z dziennikarzami zajęły blisko godzinę. Jak się później okazało nie były to rozmowy bezowocne, obszerne relacje ze spotkania, wywiady ze specjalistami od Origami w Polsce, ukazały się we wszystkich miejscowych mediach, przybliżając wszystkim tajniki uprawiania sztuki origami.
Jednak dużo ciekawsza i bogatsza we wrażenia okazała się dalsza część spotkania – warsztaty w grupach. Przy specjalnie na ten cel przygotowanych stolikach, zaopatrzonych w odpowiednie ilości różnokolorowego papieru zasiedli członkowie PTO by wśród licznie zgromadzonych na sali młodszych i starszych adeptów sztuki, doskonalić swoje umiejętności lub pomagać innym w stawianiu „pierwszych kroków” we wspaniałym świecie Origami. Duża grupa instruktorów stwarzała uczestnikom warsztatów możliwość zapoznania się zarówno z modelami modułowymi, wielościanami z modułów Sonobe, modelami z pasków, oribaną, tradycyjnymi modelami zwierząt i mniej lub bardziej skomplikowanymi modelami kompozycji kwiatowych. W czasie tego popołudnia przy każdym z prowadzonych przez członków PTO stolików, udało się zdobyć kolejnych wyznawców tej starej azjatyckiej sztuki. Tym bardziej, że w gronie osób zainteresowanych warsztatami było sporo dzieci, które już wcześniej, za sprawą członków redakcji strony www.origamiart.pl, uczestniczyły w zajęciach Origami w swoich szkołach. Późnym popołudniem ostatni uczniowie opuszczali szkołę, bogatsi w nowe doświadczenia i eksperymenty z papierem, których efektem były całe naręcza własnoręcznie wykonanych figurek oraz pokrzepieni poczęstunkiem przygotowanym przez Dyrekcję Szkoły.
Od sobotniego ranka sala gimnastyczna ponownie przeistoczyła się w pole często zwycięskiej „walki” z opornym papierem. W międzyczasie do Stalowej Woli przybywali kolejni uczestnicy konwencji, którzy nie tylko dokładali własne modele do coraz bogatszej wystawy, ale również przy stolikach, dzieli się z innymi członkami PTO własnymi umiejętnościami i wiedzą na temat Origami.
Zgodnie z zaplanowanym na ten dzień programem zajęć o godz. 14.00 uczestnicy warsztatów wraz z uczniami szkół w Stalowej Woli i Nisku wyjechali autokarem na Piknik Origami do Jastkowic. Ta część spotkania została szczegółowo zaplanowana przez Janusza Bisa – nauczyciela w Zespole Szkół nr 2 w Nisku. Profesjonalizm i doświadczenie organizacyjne pozwoliły na zorganizowanie w jednym miejscu zarówno zajęć Origami (tutaj składano głównie kwiaty – może celem przyozdobienia pięknie zieleniącej się w pobliżu trawy), jak i meczu piłki siatkowej w wersji plażowej oraz wspólnej zabawie przy muzyce i pieczeniu kiełbasek.
Przy tak urozmaiconej rozrywce czas upłynął zbyt szybko, i wkrótce rozpoczęły się pierwsze pożegnania wyjeżdżających … ale również powitania spóźnialskich przyjeżdżających.
Kolejny, ostatni dzień Konwencji w całości został poświęcony na zajęcia dla nauczycieli. W warsztatach dla „dorosłych” uczestniczyło ich jednak dużo mniej niż dzieci, które przez piątek i sobotę w imię „miłości do Origami” „przewijały się” przez mury Szkoły nr 7 w Stalowej Woli.
Zorganizowanie pierwszej oficjalnej imprezy Polskiego Towarzystwa Origami było możliwe przede wszystkim dzięki pomocy Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli Małgorzacie Hołysz oraz nauczycieli – Marii Bis (PSP nr 7 w Stalowej Woli), Januszowi Bis, Ewie Bajek (Zespół Szkół nr 2 w Nisku) i Annie Skorupie (PSP nr 1 w Stalowej Woli). Sprawnie i ciekawie prowadzone warsztaty to zasługa uczennic Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkich zaprzyjaźnionych członków PTO w Stalowej Woli.
Atmosfera jaką udało się nam stworzyć podczas spotkania, wszystkie nowe lub kolejne figurki, które po jego zakończeniu zabraliśmy do domu, każdy nowy sympatyk Origami, którego udało nam się zarazić „miłością do papieru” w czasie konwencji, stwarza nadzieję, że każde kolejne spotkanie przyniesie jeszcze więcej korzyści, o ile znów szczęście nam dopisze i znajdziemy równie przyjazne miejsce.
tekst: Anna Skorupa, Renata Toporek
zdjęcia: Rafał Sabat