Origami z komputera. Ostatnio, w różnych publikacjach, pojawiają się modele origami o zaskakujących kształtach. Chociaż układa się je z jednej, często kwadratowej lub prostokątnej kartki, to nie mają one nic wspólnego z tradycyjnym origami.
Choć są to formy geometryczne, to ich konstrukcja nie opiera się na własnościach wielościanów, z których zwykle korzystamy przy budowie brył modułowych.
Robert Lang napisał na swojej stronie internetowej: „Nowoczesne origami to wyjątkowa sztuka rzeźbiarska”. I rzeczywiście te modele przypominają bardziej abstrakcyjne, papierowe rzeźby niż figury origami, do jakich przywykliśmy do tej pory.
Komputerowo wygenerowany papierowy tort
Prezentowane modele łamią stosowane dotychczas reguły tradycyjnego origami. Ich twórca japoński informatyk Jun Mitani, jest adiunktem w Katedrze Informatyki Uniwersytetu Tsukuba. Jego specjalnością jest modelowanie geometryczne w dziedzinie grafiki komputerowej. Jest on również autorem programu komputerowego, który pomaga uzyskać tak zaskakujące złożenia. Wystarczy wprowadzić kilka wybranych przez siebie punktów w pojawiający się na ekranie komputera prostokątny układ współrzędnych, a program sam generuje pozostałe punkty tworzące powierzchnię bryły. Jednocześnie wygenerowany model jest prezentowany w odrębnym oknie w trójwymiarze. Co ciekawe pojawia się plansza z gotową do druku siatką zgięć otrzymanej figury. Przesunięcie dowolnego punktu w układzie współrzędnych pozwala na uzyskanie całkiem nowego kształtu.
Mitani udostępnił ten program na swojej stronie internetowej. Można go ściągnąć bezpłatnie na prywatny użytek, nie można jednak wykorzystać stworzonych w ten sposób modeli do celów komercyjnych. W związku z powyższym, bez trudu, każdy może sobie wygenerować i złożyć własną niepowtarzalną bryłę.
Christophe Guberan, student Szkoły Sztuki i Projektowania w Lozannie (ECAL) poszedł o krok dalej. Wymyślił maszynę drukującą siatki, które same się składają do form 3D. Tak zmodyfikowana drukarka wykorzystuje mieszaninę wody i atramentu, a właściwości odpowiednio dobranego papieru powodują, że schnąc wzdłuż mokrej linii, wygina się on i tworzy odpowiednie, wydrukowane wcześniej zgięcia. Możecie to sami zobaczyć na filmie zaprezentowanym na tej stronie.
Zdjęcia: Renata Strojek
Komputerowe figurki to jak na razie tylko ciekawostka
Powstaje tylko pytanie, kto jest autorem takich prac, człowiek czy komputer? Czasy zmieniają nasz stosunek do wielu rzeczy, coraz częściej maszyna wyręcza człowieka lub znacznie ułatwia mu realizację zamierzonych celów. Warto przyglądać się tym zmianom zachodzącym również w sztuce origami. Warto też śledzić pojawiające się nowości, aby nie zostawać w tyle. Jednak kiedy już poeksperymentujemy z nowymi technikami i komputerowymi programami do składania, miło będzie wrócić do modeli dawnych mistrzów – latających żurawi, skaczących żabek i kolorowych tulipanów.
We are able to see origami models which have unexpected shapes. They are often folded from one square shape sheet of paper. But they have nothing in common with traditional origami.
For example we can see a birthday cake which is genered by computer, but it is no origami model, it is better to say that it looks like origami Jun Mitani is an IT specialist who created a new software to prepare origami models like that one. We have to remember that they are fakes.
znane są jeszcze jakieś programy związane z origami?
Odsyłam Cię na stronę Roberta Langa. On zmatematyzował origami i przy tworzeniu swoich modeli też posiłkuje się programami komputerowymi.
Możliwość komentowania została wyłączona.