Przejdź do treści

Relacja z Festiwalu „Wędrówki po Krainie Origami”

W dniach 30 maja – 1 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju odbył się VIII Festiwal Dla Dzieci i Młodzieży „Wędrówki Po Krainie Origami”. Organizatorami festiwalu byli Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli, Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju i Polskie Towarzystwo Origami. Patronat medialny imprezy objął portal OrigamiArt i Polskie Towarzystwo Origami. Honorowy patronat nad festiwalem objął Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, władze miasta Rymanowa Zdroju i sponsorzy. Honory gospodarza imprezy pełniła pani Małgorzata Czyż z ZSS w Rymanowie Zdroju. W czasie trwania festiwalu zaplanowano warsztaty prowadzone przez członków Polskiego Towarzystwa Origami (Janusza Bisa, Renatę Strojek, Marię Bis), wystawę pokonkursowa prac origami i inne atrakcje. W pierwszym dniu festiwalu wręczono nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu origami, na który wpłynęło ponad 1000 prac. Przyznano 1 nagrodę specjalną dla uczennicy klasy 0, Kingi Chnat w kategorii: origami tradycyjny moduł chiński oraz 80 nagród w innych kategoriach. Uczestnicy konkursu nadesłali prace na wysokim poziomie trudności i pomysłowości. W bogatym programie artystycznym zaprezentowali się głównie uczniowie ZSS w Rymanowie Zdroju. Podziwiano wspaniałe występy wokalne.

Główną atrakcją programu była obecność gości z Japonii pani Atsuko Ogawy i Eriki Hudzii. Panie zaprezentowały oryginalne stroje japońskie, ceremonię kimona, popularne pieśni japońskie i sztukę kaligrafii japońskiej. Zwieńczeniem pierwszego dnia było wspólne zdjęcie laureatów konkursu, uczestników i gości. W drugim dniu od rana prowadzono warsztaty origami, na których poznawano tajniki sztuki. W świat origami wprowadzali uczestników członkowie Polskiego Towarzystwa Origami: Janusz Bis, Renata Strojek i Maria Bis.
Trzeci dzień należał do gospodarzy festiwalu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac konkursowych. Mieszkańcy Rymanowa Zdroju i okolic oraz pensjonariusze licznie odwiedzali ekspozycję i od rana podziwiali wspaniałe dzieła sztuki młodych pasjonatów origami. Prace uczniów wzbudzały podziw i zachwyt zwiedzających. Swoje dzieła sztuki zaprezentowały dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, gimnazjaliści, młodzież ponadgimnazjalna i studenci. Niedziela była ostatnim dniem festiwalu i wspólnych atrakcji, na które przybywały grupy mieszkańców zarówno dzieci jak i dorośli. Okazało się, że wśród rzeszy zwiedzających prawie każdy próbował samodzielnie złożyć chociaż prostą figurkę czy bryłę, z którą mógł wrócić do domu.

Galeria zdjęć

 

Organizatorzy: Małgorzata Czyż, Janusz Bis, Maria Bis zadbali o każdy szczegół. W przyjaznych murach ZSS stworzyli wspaniałą atmosferę, pozwalającą na odpoczynek ze sztuką origami, integrację środowiska i doskonalenie umiejętności w składaniu papieru uczestników festiwalu.
Zdjęcia: Maria Bis

Dodaj komentarz