Przejdź do treści

Warsztaty Origami na konferencji SNM

W sobotę 19 listopada 2005r. na konferencji Matematyka Bez Rutyny zorganizowanej przez Podkarpacki Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki przeprowadziłam warsztaty Budowanie wielościanów metodą origami. Uczestnikami byli nauczyciele matematyki na wszystkich poziomach edukacyjnych.

Na początku uczestnicy warsztatów obejrzeli przygotowaną przeze mnie wystawę modeli wielościanów wykonanych metodą origami. Zaprezentowałam na niej prace moje i moich uczniów z PSP nr 1 w Stalowej Woli oraz prace uczniów ZS nr 2 w Nisku wykonane pod kierunkiem nauczycieli: Ewy Bajek i Janusza Bisa. Następnie przedstawiłam krótką prezentację multimedialną dotyczącą klasyfikacji wielościanów. Omówiłam również kilka stron internetowych poświęconych sztuce origami, na których można znaleźć diagramy.
Uczestnicy warsztatów w większości nie spotkali się do tej pory ze sztuką origami, więc rozpoczęliśmy od budowania sześcianu z modułu Sonobe. Po bardzo krótkim czasie wszystkim udało się złożyć sześcienną kostkę, więc z tego samego modułu zaczęliśmy składać inne wielościany. Powstały kolorowe i bardzo starannie wykonane bryły. W składaniu pomagały moje asystentki: Agnieszka i Asia. Na koniec zajęć budowaliśmy sześciany z modułu Valerii Vann, które po rozłożeniu zmieniały się w róże. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, w sumie wzięło w nich udział 60 osób.

Wielkie podziękowania składam Pani Grażynie Cyran, która zaprosiła mnie do prowadzenia warsztatów, świetnie wszystko zorganizowała oraz czuwała nad tym, aby nikomu nie zabrakło papieru do składania.

[nggallery id=40]

Tekst: Anna Skorupa.
Zdjęcia: Anna Skorupa.

Prowadzenie warsztatów:
Anna Skorupa, nauczycielka matematyki w PSP nr 1 w Stalowej Woli;

Asystentki:
Agnieszka Skorupa – uczennica Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli oraz Joanna Skorupa – uczennica PSP nr 12 w Stalowej Woli.

Wykorzystana literatura:
H. Steinhaus – Kalejdoskop matematyczny, WSIP, Warszawa 1989r.
Encyklopedia Szkolna, Matematyka – WSIP, Warszawa 1988r.

Internet:
www.origamiart.pl
geocites

Dodaj komentarz