Święta Wielkiej Nocy z origami w naszej szkole. Co roku przed wiosennymi świętami w całej szkole składa się kółka. Najwcześniej wykonywane są wielkanocne palmy. Powstają ze składanych w wachlarze kółek. Atrakcyjność palmy zależy od ilości użytych do jej wykonania kółek, właściwego doboru kolorów, no i dbałości o estetykę. Tak przygotowane palmy nie służą jedynie do dekoracji, ale w Palmową Niedzielę są zanoszone przez dzieci do kościoła.
W przedświątecznym tygodniu przygotowuje się również inne wiosenne i świąteczne ozdoby.
Uczniowie klas młodszych często wykonują prace właśnie z kół. Motywem kompozycji są najczęściej kurczątka, kury i zajączki oraz elementy roślinne.
Ostatnie dni przed świętami upłynęły uczniom na składaniu kółek przeznaczonych na wielkanocne pisanki. Koła składali uczniowie wielu klas, a przerwy mijały na prezentacjach własnych dokonań, obdarowywaniu nauczycieli przygotowanymi przez siebie prezentami.
Z pewnością papierowe, składane jajka ozdobią niejeden koszyk i wielkanocny stół w naszym mieście. W ostatnich dniach papierowe jajka składali również lekarze oddziałów dziecięcych szpitala powiatowego. To właśnie zaprzyjaźniony lekarz, entuzjasta origami wprowadził poprawki i udoskonalił pierwotną formę pisanki. Pomijając wszelkie inne aspekty i korzyści płynące ze składania origami to właśnie przy składaniu kółek ostatnie przedświąteczne dni minęły wielu młodszym i starszym w radosnej i miłej atmosferze… I niech ten nastrój pozostanie z nami na całe Święta czego sobie i innym serdecznie życzę.
Dodatek do świątecznych jajek
Już po świętach powstała kolejna porcja jajek. Technika ich wykonania jest dosyć daleka od origami, ale początkiem pracy jest składane koło. Być może od tych składanek weźmie początek jakaś nowa technika papieroplastyki – ażurowe origami lub coś w tym rodzaju. Ażurowe jajka, a w przyszłości pewnie i bombki choinkowe na pewno przyjmą się jako model do pracy z dziećmi w szkołach. Dlatego też je prezentujemy. Są dość prostą do zrobienia, a efektowną ozdobą. Warto tutaj zaznaczyć, że pomysłodawcą i wykonawcą jajek jest zaprzyjaźniony lekarz chirurg – entuzjasta origami.
Tekst:Joanna Sowa
Zdjęcia: Grzegorz Maciborek, Witold Maciborek
Bardzo fajne materiały- gratuluję prostoty koncepcji i urody pomysłów
te prace są cudowne , ale czy mogłabys przesłac mi na skrzynkę , jak dziecku, po kolei jak robi sie te jajka z ostatniego twojego zdjęcia
są po prostu świetne, czy jest możliwość otrzymania opisu wykonania ich, była bym bardzo wdzieczna
boskie są ale brakuje opisu
Przedstawione prace bardzo mi się podobają, przede wszystkim są twórcze i oryginalne. Czy można gdzieś znaleźć opis ich wykonania? Awansem dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie