Przejdź do treści

Spotkanie założycielskie PTO

Spotkanie założycielskie PTO odbyło się w lipcu 2005r. Pierwotnie myśleliśmy o spotkaniu z okazji jubileuszu 5-lecia powstania strony. Szybko jednak okazało się, że spotkanie wszystkich członków redakcji i sympatyków strony może przerodzić się w początek realizacji znacznie poważniejszej działalności niż ta, która była dotychczas przez nas prowadzona. Decydujące rozmowy toczyły się od kilku tygodni, a ich kulminacja miała miejsce w sobotnie przedpołudnie, 9 lipca 2005 r.

Po długiej i wyczerpującej wymianie poglądów, zebrani zdecydowali o powołaniu Polskiego Towarzystwa Origami – Papierowe Fantazje. Zadbano o dopełnienie niezbędnych formalności, wybrano prowadzącego zebranie i protokolanta, członków Komisji Skrutacyjnej, uchwalono statut oraz dokonano wyboru członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Cześć oficjalną spotkania zakończono lampką szampana oraz ogromnym rocznicowo-inauguracyjnym tortem. Kilkugodzinne obrady dały się wszystkim „we znaki”, dlatego po ich zamknięciu każdy mógł się zająć tym, co mu najbardziej odpowiadało.

Mała grupka udała się na szkolenie z diagramowania w Corelu, nieliczni wyruszyli na wyprawę krajoznawczą do pobliskiego sklepu, reszta została na straży specjalnie na tę okazję zapalonego grilla. Końcówka soboty upłynęła na: popularyzacji origami poprzez wspólne składanie figurek, na świętowaniu jubileuszu strony i snuciu planów na przyszłość. Dziwnym trafem najbardziej odpowiednim do tego miejscem okazały się na co dzień średnio atrakcyjne schody przed wejściem do domu. Część z uczestników spotkania późnym wieczorem zdecydowała się na zaspokojenie kulturalnych potrzeb innym rodzajem rozrywki, dzięki czemu salon zamieniono na salę projekcyjną najnowszych arcydzieł sztuki filmowej.

Kolejny dzień upłynął na pożegnaniach ale nie zapomniano o przygotowaniu wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji PTO w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wkrótce okazało się, że rejestracja stowarzyszenia trochę potrwa. Dlatego, pełni nabożnego oczekiwania na decyzję Sądu, już po miesiącu podjęliśmy przygotowania do rozpoczęcia działalności. Przede wszystkim pomyśleliśmy o poszukiwaniu sponsorów biuletynu oraz przygotowywaniu materiałów, które miałby się ukazać w pierwszym numerze. Równocześnie pracowano nad przygotowaniem strony PTO. Członkowie Zarządu zadbali o międzynarodową reklamę naszego Stowarzyszenia. Wszyscy solidarnie wspieraliśmy działania podejmowane przez Zarząd PTO i reklamowaliśmy nasze stowarzyszenie, wówczas jeszcze w trakcie organizacji, podczas imprez, w których braliśmy udział. Tak wyglądał początek (nieco rozciągnięty w czasie) tej cennej inicjatywy dwudziestu kilku pasjonatów origami.

Tekst: Renata Toporek
Zdjęcia: Rafał Sabat, Anna Skorupa

Dodaj komentarz