Przejdź do treści

Paolo Bascetta Origami – recenzja książki

paolo-bascetta-origami

Paolo Bascetta Origami. Jak sam autor wspomina w notce na okładce swojej książki, jest profesorem matematyki w Bolonii. W prezentowanej pozycji specjalizacja autora jest widoczna na każdej stronie. Z 51 modeli jakie można znaleźć w środku i oczywiście złożyć przy pomocy diagramów, większość stanowią modele modułowe.

Słowo wstępne napisane przez Luigi Leonardo oraz notka od autora zajmują kolejne dwie strony książki. Kilkanaście kolejnych autor przeznaczył na kolorowe fotografie modeli wraz z numerami stron na których prezentuje konkretne diagramy. Po przebrnięciu przez 2-stronicowe wytłumaczenie wykorzystanych w publikacji zgięć można przystąpić do składania modeli, z których większość po złożeniu staje się figurami geometrycznymi, część stanowią propozycje tesselacji (również zbudowanych z modułów) a kilka kartek publikacji autor przeznacza na wytłumaczenie w jaki sposób z kartki papieru wykonać: romb, trapez, pięciokąt, sześciokąt, ośmiokąt oraz kilka propozycji pudełek, a także ostrosłup, kostkę, dwunastościan i sześcio-ośmiościan.

Najbardziej chyba u nas znany „gwiezdny dwunastościan foremny” – nazywany również Gwiazdą Bascetta, model składający się z 30 modułów został przedstawiony w formie fotogramu. Trochę szkoda, bo chociaż na którejś z kolejnych stron znajdziemy dokładny diagram wykonania modułu, sposób połączenia go w gwiazdę, czy jak widać na tylnej stronie okładki w model, wymagający przygotowania większej ilości modułów, nie zostaje przez autora ujawniony. Ostatnim modelem w publikacji jest propozycja połączenia pierścieni, a zdjęcia zamieszczone na początku książki pokazują, że nie należy ograniczać się do połączenia tylko trzech pierścieni.

Uważna lektura publikacji pokazuje, że jest to pozycja zawierająca głównie interesujące matematyczne kombinacje mieszczące się prawie całkowicie w modułowej odmianie naszej ulubionej sztuki. Książka zawiera czytelne diagramy, a nieliczne opisy wykonane są w języku włoskim. Lektura opisów nie jest konieczna dla prawidłowego, zgodnego z diagramem wykonania figurek.

Paolo Bascetta is a proffessor of maths. He is normaly interested in math so more of fifty-one diagrams in his book are related to mathematics. We can find here interesting modular models and find out how to make diffrent geometric figures with sheet of paper. Bascetta’s star is the most known model, but unfortunately how to connect modules is presented by photos. An author prepared understandable diagrams and a few descriptions which are written in Italian, are not neccesary so that to fold models.

Komentarze

  1. Wciąż zastanawiam się czy warto inwestować w tę książkę, moje wątpliwości nie zostały nadal rozwiane :(

Dodaj komentarz