Przejdź do treści

Origami modułowe – Sonobe cz. 1

Origami modułowe to dosyć popularny i ciekawy temat na naszej stronie. Pierwotnie artykuł o module Sonobe został zamieszczony na naszej stronie na początku 2003 r. Od tamtego czasu w matematyce nie zmieniło się zbyt wiele ale sposób prezentacji diagramu znacznie się zestarzał. Stąd próba odświeżenia ciekawego tematu i jednoczesne rozpoczęcie cyklu z tym prostym i niezwykle popularnym modułem.

Origami modułowe to ciekawa, efektowna ale jednocześnie bardzo wymagająca odmiana origami. Figurki powstają w wyniku połączenia wcześniej przygotowanych elementów w jedną całość. Moduły są zazwyczaj łatwe do ułożenia i ich wykonanie nie sprawia problemu. Cała zabawa zaczyna się w momencie kiedy zaczynamy je łączyć, tak by powstała bryła. Dopóki nie zacząłem składać nie bardzo wiedziałem, dlaczego origami modułowe jest zwane matematycznym. Myślałem, że dlatego, że buduje się geometryczne kształty. To pewnie też ale tak naprawdę nie uda się nam zrobić żadnej figurki jeżeli nie obliczymy sobie jak będzie wyglądać. Należy więc liczyć ścianki, wierzchołki, przewidywać kolejne kroki. Zaręczam, że nie jest to nudne, a efekt pracy napawa dumą.

Do wykonania sześcianu czyli popularnej „kostki” będą nam potrzebne moduły Mitsunobu Sonobe. Poniżej zamieściłem własną wersję diagramu. Przestawienie kolejności kilku zgięć ułatwi zapamiętanie modelu.

Moduł Sonobe

origami-modułowe

Przygotuj 6 modułów (można użyć kartek zarówno w jednym kolorze, jak i w dwóch lub trzech kolorach).

You have to know that one model is built from a few parts, every of them is the same. If we want to build more difficult model we will use more elements. Knowing maths is necessary so that to prepare good looking model.

» english version of diagram

Sześcian z modułu Sonobe

Moduły łączymy ze sobą wsuwając wierzchołek pierwszego elementu w specjalną kieszonkę w drugim i czynność powtarzamy.

Connecting modules

origami-modułowe


» english version of diagram

Wykorzystując informacje o bryłach można pokusić się o zbudowanie trudniejszych modeli origami – wielościanów lub tworzyć abstrakcyjne modele o wielkich rozmiarach. W kolejnym odcinku zajmiemy się dwudziestościanem.

It is possible to fold the other models, if you use more moduls, 12-th, 30-th.

Artykuły poświęcone origami modułowemu z wykorzystaniem modułu Sonobe:

Autor wyraża zgodę na wykorzystanie diagramów do potrzeb lekcji origami lub zajęć koła origami. Tutaj znajduje się wersja odpowiednia do wydruku: strona 1, strona 2.

Opracowanie, rysunki, diagramy: Rafał Sabat

Komentarze

  1. Bardzo się cieszę, że poruszyli Państwo temat origami modułowego. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki

Dodaj komentarz