Przejdź do treści

Origami i fizyka – wirujące zabawki

Origami i fizyka. Lubicie origami? TAK. A lubicie fizykę? Pewnie większość odpowie: NIE. Postaram się Was przekonać, że jedno nie wyklucza drugiego, chociaż trzeba przyznać, że mariaż sztuki składania papieru z fizyką wydaje się ryzykowny.
Do tej pory zajmowałam się wykorzystaniem sztuki origami w nauczaniu geometrii i tworzenia okolicznościowych dekoracji. Podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców (26.09) w ZSO nr 4 w Tarnowie udało się połączyć sztukę origami z fizyką, a to dzięki współpracy z nauczycielką fizyki, która objaśniała działanie zabawek z papieru.

Pokazy efektownych i łatwych doświadczeń z zakresu aerodynamiki odbywały się pod kierunkiem pasjonatki fizyki, fantastycznego nauczyciela p. mgr Anny Adamczyk. Wykorzystaliśmy dwa modele origami – tradycyjny wiatraczek i śmigiełko. Wiatraczki wprowadzone podmuchem powietrza w ruch wirowy zachwyciły najmłodszych gości oglądających pokazy. Starszym uczestnikom Małopolskiej Nocy Naukowców w ZSO nr 4 udało się odkryć prawa fizyki występujące w spadających ruchem wirowym śmigiełkach. Model wirującej zabawki, imitującej lot nasionka klonu można zrobić samodzielnie z kwadratowej kartki papieru, dobra zabawa gwarantowana.

Wykonując doświadczenia przekonaliśmy się, że zagadnienia z aerodynamiki można zaobserwować na co dzień w otaczającym świecie, a do ich zrozumienia wystarczą proste modele origami i nauczyciel zafascynowany fizyką. Na pamiątkę spotkania fizyki i origami każdy uczestnik Małopolskiej Nocy Naukowców otrzymał kolorowy wiatraczek, który mógł wykonać pod kierunkiem uczniów-instruktorów ze Szkolnego Koła Origami lub zabrać gotowy wiatraczek z dekoracyjnej planszy stojącej w holu szkoły. Cieszę się, że mój pomysł zabawek origami trafił na podatny grunt kreatywnego i otwartego umysłu nauczycielki fizyki. Dzięki temu pozornie dwie biegunowo różne dziedziny – sztuki i nauki – udało się powiązać w ekscytujący pokaz. Może zainspirujemy nauczycieli i zafascynujemy uczniów fizyką lub sztuką origami.

Tekst i zdjęcia: mgr Elżbieta Gąsior
ZSO nr 4 w Tarnowie

Sposób wykonania wiatraczka

Wiatraczek origami

Komentarze

  1. Ja uwielbiam fizykę ,matematykę,chemie i najbardziej origami .najbardziej mi się podoba antyczny smok których mam 3 .

    Ten wiatraczek jest strasznie łatwy

Dodaj komentarz