Przejdź do treści

Koncertowe Origami

Kilka słów o mnie: Na codzień zajmuję się m.in. organizacją i prowadzeniem koncertów dla dzieci i młodzieży w Filharmonii Zielonogórskiej. Origami interesuję się od siódmego roku życia składając na początku wszystkie wzory, które wpadły mi w ręce. Przypadkiem koleżanka zakupiła we Włoszech „Complete Book of Origami” Roberta Langa – i zaczęło się konkretne składanie (internetu jeszcze nie było). Podczas studiów w Poznaniu skontaktowałem się z Polskim Centrum Origami – Oddział w Poznaniu, z Panią Dorotą Dziamską i od nich otrzymałem materiały Sea Life, Origami Sculptures Johna Montrolla.

Wystawa to tylko część posiadanych zbiorów, oparłem się głównie na przedstawieniu zamkniętych scenek rodzajowych. Z książki „Sea Life” na wystawie zaprezentowane są rybki: Angelfish, Goldfish, Blue Shark, Deep Sea Angler Fish (Montroll), Lionfish (Lang) oraz Engelfisch, Korallenfisch, Diskusfisch (P.Engel Origami von Alligator bis Zen – posiadam wersję niemiecką) oraz inne zwierzęta wodne: American Lobster (Montroll), Rak (M. Sirgo – link znalazłem na tej stronie), Krab (polskie wydanie – MAW 1988 wyb. i opr. K.Klimas) i muszle: Spider Conch, Murex (Lang) oraz trochę roślin podmorskich. W rogu sali na suchym drzewie prezentują się papugi, jaskółka, wróbel, paw i sympatyczny pterodaktyl. Jeden ze stolików przedstawia orkiestrę smyczkową złożoną ze skrzypków i kontrabasistów akompaniujących pianiście przy fortepianie (3 figurki autorstwa Langa).
Na centralnym miejscu ściany zatrzymał sie czas na godz. 16.00 na zegarze z kukułką Langa. Pod sufitem zwisają tarantule, samoloty dwupłatowe (Lang) oraz origami modułowe (Lewis Simon, Benett Arnstein, Rona Gurkewitz) a także gwiazda z modułów D.Brilla. Kolejny stolik prezentuje figurki afrykańskie: słoń, nosorożec, wielbłąd (Montroll), żyrafa (Engel), lew (Brill), sfinks (J. Anibal Voyer), piramida (n.n.), skorpion (Lang).
Pozostaje jeszcze jeden stolik z łabędziami, liliami wodnymi schowanymi w kępkach trawy, a obok stoją – szczurek Joisela, cykady i karaluch Langa.

Całość mieści się w tzw. galerii Filharmonii Zielonogórskiej naprzeciwko sali kameralnej, w której odbywa się najpierw koncert dla dzieci. W programie koncertu dla najmłodszych słuchaczy znalazły się m.in. „Łabędź” oraz „Taniec słoni” z „Karnawału zwierząt” C.Saint-Saensa, „Pstrąg” Schuberta (wersja instrumentalna), „Tarantella” (z utworów tradycyjnych włoskich).

Wystawa trochę dłużej potrwa niż początkowo planowałem, więc w przyszłym tygodniu program koncertowy rusza dalej i nie będzie już bezpośrednio związany z figurkami, co nie wyklucza ich prezentacji i obejrzenia. Podczas koncertu pomiędzy prezentowanymi utworami opowiadam o sztuce origami (w ogólnym zarysie) oraz przykładowo składam żurawia. Podczas programu muzycznego na pulpitach na scenie ustawione są większe formaty kilku figurek, które potem oglądamy w galerii.

Wystawa pozostanie w galerii do 20 maja towarzysząc, wszystkim koncertom kameralnym dla dzieci.

[nggallery id=55]

tekst: Sławomir Kozłowski
foto : Adam Gołemberski, Sławomir Kozłowski

Dodaj komentarz