Przejdź do treści

John Montroll: „Birds in Origami”

„Birds in Origami” Johna Montrolla to niewielka w rozmiarach książka, której autor skupił swą uwagę jedynie na diagramach ptaków. Wśród piętnastu modeli można odnaleźć m. in.: gęś, flaminga, pelikana, kolibra czy papugę. Montroll zaskakuje doskonałym uchwyceniem charakterystycznych cech ptaków mimo, iż nie są one trudne w złożeniu.

Pierwsze propozycje autora świetnie nadają się dla początkujących, tym bardziej, że we wstępie książki znajduje się opis symboli obowiązujących każdego amatora origami a także schematy co trudniejszych złożeń. Kolejne modele Montrolla wymagają już jednak od osoby składającej pewnej wprawy.
Książka jest dość skromnie wydana. Poza kolorową okładką reszta bazuje na kolorach bieli, czerni i szarości. Nie mniej diagramy są przejrzyste, jasne i łatwe do odczytania, ponadto większość z nich posiada opis (oczywiście w języku angielskim). Za jedyny mankament można uznać brak zdjęć gotowych modeli. To jednak można już zrzucić na karb „szukania dziury w całym”.

Dla mnie największą wartością tej książki, jak i innych książek Montrolla, jest wyjście poza schemat. Montroll zmienia sposób patrzenia na origami. Daje do zrozumienia, iż jest ono nieskończenie bogatą sztuką, która potrafi zaskakiwać nawet wytrawnych origamistów i wnieść coś zupełnie nowego – niezwykłego.

Zdjęcia modeli

Modele Montrolla

Modele Montrolla
fot. Przemysław Kiełczewski

Dodaj komentarz