Przejdź do treści

Fraktale origami – konferencja dla nauczycieli

W dniu 04 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. I.J. Paderewskiego, odbyły się warsztaty dla nauczycieli fizyki i matematyki pt: „Fraktale origami – fizyka chaosu opisuje świat”. Konferencja została objęta honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Origami i patronatem medialnym OrigamiArt.pl. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji wprowadzającej w tematykę warsztatów, przedstawionej przez Mirosława Galikowskiego (doradcy metodycznego w zakresie fizyki i astronomii m. st. Warszawy). Poznaliśmy krótką historię fraktali, teorię chaosu i mogliśmy ten chaos zaobserwować w doświadczeniach fizycznych go obrazujących. Poznaliśmy przykłady fraktali w matematyce (odcinek Cantora, różne drzewa Pitagorasa, nasz rodzimy fraktal – dywan Sierpińskiego, czy śnieżynkę Kocha itd.). Nie zabrakło przykładów fraktali z życia codziennego takich jak: paprotka, pioruny, czy piękny brokuł włoski, który jesienią jest dostępny w naszym warzywniaku.
W dalszej części warsztatów nauczyciele obejrzeli wystawę fraktali wykonanych techniką origami, na którą składało się kilkanaście fraktali z jednej kartki papieru różnych autorów (m. in. „Mathilda star” Dasy Severovej, „Tower flower” Chrisa Palmera, indyka z fraktalnym ogonem Jun Maekawa) , nie zabrakło też tesselacji z motywami fraktalnymi („Hydrangea” Shuzo Fujimoto, „Korytarze fraktalne” Haliny Rościszewskej-Narloch), czy fraktali modułowych („Fractal spiral” Denver Lawson, Gąbka Mengera wykonana techniką bussines card folding, fraktalna mozaika z pajaritą). Wystawę w całości przygotowali uczniowie ZSSiL Nr 3 pod kierunkiem nauczycielek matematyki Joanny Sobczyk i Elżbiety Mordasewicz oraz nasz zaprzyjaźniony uczeń z gimnazjum Kamil Janowski, który razem z naszymi uczniami bierze udział w dzielnicowym projekcie „Magia zaklęta w papierze, czyli różne rodzaje origami.”
Wystawa zachwyciła uczestników warsztatów, tym bardziej z większą motywacją przystąpili do składania dwóch modeli fraktalnych: „Andre’s rose” – J.C. Nolan’a oraz „8-pointed EZ star” – Evana Zolda. Wszyscy dzielnie składali kolejne stopnie fraktali.
Nie zabrakło również niespodzianek i prezentów wykonanych techniką origami dla wszystkich uczestników warsztatów, misternie zapakowanych w dekoracyjne pudełeczka origami.

tekst: Joanna Sobczyk

Galeria zdjęć

[nggallery id=137]

 

Komentarze

  1. Asia i Ela – to jest super pomysł: włączenie sztuki origami w edukację. Nie tylko pomysł się liczy ale też Wasze umiejętności. Chciałam tez powiedzieć dużo dobrego do nauczycieli, którzy wybrali się na tego typu spotkanie – są to pedagodzy, którzy się zastanawiają j a k uczyć! Nie ma takich wielu.

Dodaj komentarz