Przejdź do treści

Dzień Dziecka z origami w Filharmonii Świętokrzyskiej

Dzień Dziecka z origami w Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczął się o godzinie 9.00 koncertem symfonicznym. Podczas koncertu zabrzmiały między innymi utwory: „Karnawał zwierząt” C.Saint-Saensa, „Wariacje na temat Purcella” B. Brittena oraz suita z baletu „Wesołe miasteczko” St. Kisielewskiego. Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygował Michał Dworzyński, partie fortepianowe wykonali Łukasz Nagórka i Michał Kurowski. O muzyce podczas koncertu opowiadali: Anna Kustra i Sławek Kozłowski.

Dzień Dziecka z origami

W foyer prezentowana była równolegle wystawa prac członków Polskiego Towarzystwa Origami oraz redakcji strony OrigamiArt. Nie pozostało to bez znaczenia podczas programu koncertowego, kiedy to na estradzie pojawił się papierowy słoń, czy też szkielet tyranozaura. Także prelegenci na głowach mieli papierowe czapki. Sławek nie mógł sobie odmówić obecności na estradzie bez papierowej papugi na ramieniu. Po koncercie porannym dzieci udały się na oglądanie ekspozycji. Niektórzy wykorzystali telefony komórkowe do utrwalenia tego, co widzieli.

Część z dzieci wzięła udział w warsztacie Dzień Dziecka z origami prowadzonym przez Rafała Sabata i Sławka Kozłowskiego. Warsztat odbył się na zapleczu Filharmonii, w sali prób orkiestry symfonicznej, co było dodatkową atrakcją dla zwiedzających. Można było zobaczyć z bliska wiele instrumentów, jak na przykład kontrabas, fortepian. Od czasu do czasu zaciekawione dzieci włączały filharmonijne dzwony.

Kolejny koncert odbył się o godzinie 18.00 wchodząc w cykl comiesięcznych spotkań pt. „Akademia melomana”. Tym razem publiczność wypełniła się słuchaczami w różnym wieku – od tych najmłodszych do tych zbliżających się do 100-letnich urodzin. Podobnie jak na koncercie porannym, tak i teraz Sławek zaprosił do oglądania wystawy składając na scenie papierowego żurawia.

Podczas przerwy w koncercie słuchacze z zainteresowaniem oglądali wystawę. Zdarzało się, że uczestnicy podchodzili od czasu do czasu do Rafała i Sławka, pytając o różne szczegóły związane z origami. Na zakończenie koncertu dzieci, które wręczały dyrygentowi oraz prowadzącym kwiaty, otrzymały figurki papierowego skrzypka. Łącznie wystawę obejrzało ponad 700 osób.

 

tekst: Sławomir Kozłowski
zdjęcia: Rafał Sabat

Dodaj komentarz